Úvod / Nyitóoldal
   
 
Oto Psenak  2017-07-03   1,125
Niekedy začatkom 90-tych rokov som sa ako člen viac-menej náhodne zostavenej skupiny 10-tich mladých ľudí z vtedajšieho Československa zúčastnil 10 dňovej stáže v Holandsku na pozvanie Rotary klubu mesta Naarden. Tamojšie Rotary bolo združením ctihodných občanov, ktorí sa schádzali po nedeľňajších bohoslužbách a uvažovali ako by mohli prospieť svojmu mestu i svojej krajine a v miere svojich možností organizovali akcie, akými bola aj stáž mladých ľudí z východnej Európy.  

 

Členmi naardenského Rotary klubu boli nezávislí ľudia, miestni obchodníci, majitelia hotelov a podobne. Využívali svoje kontakty a exkluzívne vzťahy s radnicou na pomoc mestu aj širšej komunite.

O tom, že Rotary môže fungovať aj menej znamenite, sme sa presvedčili na príklade novozámockej pobočky, ktorá aktuálne oslavuje 10. výročie svojho vzniku.
 
Pred 10-mi rokmi - rovnako ako dnes - nebolo v Nových Zámkoch veľa úspešných a nezávislých podnikateľov, ešte menej takých ktorí by chceli nezištne pomáhať svojmu mestu. Logicky sa ani nemohli združiť v nejakom exkluzívnom klube so vznešenými cieľmi. Ostali teda veľmi drobní podnikatelia, bývalí funkcionári všakovakých mastí a mladí ambiciózni ľudia - budúci podnikatelia. Ich spoločným znakom bolo, že aby mohli niekoho sponzorovať, museli najprv sami získať sponzora, a aj exkluzívne vzťahy s mestom využívali skôr na vlastný prospech, než v prospech komunity. V rámci "dobrých vzťahov" si napríklad prenajímali zelený salónik mestkého hotela na svoje zasadnutia.  Zadarmo. Keby ste si rovnaký salónik  chceli prenajať Vy, podmienkou by bolo konzumné 80 Eur s následným doplatením rozdielu keš...

Aj ostatné verejné angažovanie sa Rotariánov bolo pomerne skromné, nie žeby nechceli, ale naozaj toho v ich silách asi nebolo viac. Verejnosť sa o nich mohla dozvedieť buď z PR článkov, ktoré si sami zadávali v miestnej tlači, alebo z našich stránok. O akciách, ktorých organizátormi i beneficientmi boli výlučne oni sami - napr. o výmenných pobytoch študentov, alebo o besedách s exkluzívnymi hosťami - sa verejnosť pre istotu nedozvedela nič.

Verejný dialóg, na ktorý sme ich z tohoto miesta opakovane vyzývali skončil v momente kedy aj začal - pozvali nás na zasadnutie do svojho Zeleného salónika aby vyvrátili akékoľvek pochybnosti a vysvetlili svoj verejnosprospešný étos. Sľubne sa rozvíjajúci dialóg však skončil v momente, keď prišla na pretras otázka, ako môžu bývalí zaslúžilí členovia samosprávy, dokonca uchádzač o primátorské kreslo, mlčky sledovať masívne rozkrádanie mesta cez zmluvu s Brantnerom, pokútnymi predajmi Novocentra a pod.

Odpoveďou bolo zarazené mlčanie až niekto prišiel s dobrým argumentom: preto sa neangažujú, lebo sú apolitická organizácia. O tom, že niektorí z nich majú vlastné aktivity s Brantnerom, prípadne chystajú realitný biznis s primátorom Pischingerom a  pod. sa zabudli zmieniť. Ostatne, ako neskôr vysvitlo, aj s tou apolitickosťou to mysleli len na dobu určitú - do najbližších volieb...

Ale takto to už v našom malom meste s veľkými problémami chodí. Niekedy sú slušivé obleky a vzletné deklarácie priveľké pre ľudí, ktorí si ich obliekajú...
 
 
Oslavy 10. výročia... Foto: Facebook
 
 


Témy sme sa dotkli aj v článkoch:
2017-01-18   Nové Zámky požičali extrémistom sálu. Naozaj je toto jadrom problému?
2016-04-27   Adresár neziskoviek v Nových Zámkoch - kto sú prijímatelia 2% z daní za rok 2015
2015-07-26   Kontinuita úpadkových žánrov - mesto úspešne usporiadalo ďalší ročník Porciunkuly
2015-05-04   Aj v Nových Zámkoch máme street workout park!
2014-03-28   Spoločenská zodpovednosť Rotary / A Rotary társadalmi felelősége
2012-09-08   Koncert tolerancie - striktne jednojazyčne
2011-06-04   Materiály konferencie "Trianon v kolektívnej pamäti“ usporiadanej 24-25. júna 2010
2011-05-15   Nesmelé kroky správnym smerom
2010-08-24   O konferencii „Trianon v kolektívnej pamäti“ / "A trianoni békeszerződés" konferenciáról
 
 
 

The index.php: SIZE[b]: 20,414 MODIFIED: 2018.06.10 13:28:21.MD5: c02334ce96713ec2382c9504b68e1856 STATUS: OK