Nezávislý týždenník. Vychádza od roku 1881Független hetilap. Alapítva 1881-ben
 
14°C
  
Ročník 6. (69.)18/10/20176. (69.) évfolyam
  Úvod / Nyitóoldal
   
 
Oto Psenak   2017-10-17   6
Nehéz lenne túlbecsülni e hír jelentöségét - mától elérhetö a csehszlovákiai magyarság két-háború közti vezetö napilapja a világhálón. A Fórum Kisebbségkutató Intézet digitalizálási programja keretében most szabadon olvasható az 1922-től 1938-ig megjelenő Prágai Magyar Hírlap összes száma. Az Arcanum gondozásában digitalizált és a Hungaricana tárhelyen elhelyezett mintegy 50 000 oldalnyi tartalom páratlan lehetőséget nyújt minden, a felvidéki magyar múlt iránt érdeklődő olvasónak, kutatónak, diáknak, hogy betekintést nyerjen az akkori történésekbe. A belépéshez kattintson ide...
   
Milan Kupecký   2017-10-15   185
6. októbra bolo v palárikovskom Dome kultúry rušno. Zišli sa tu obyvatelia Palárikova vrátane zástupcov susedných siedmych obcí, ich starostovia, medzi nimi i hostia, ktorí využili svoje ústavné právo a prišli podporiť verejné zhromaždenie občanov proti povoleniu prevádzky megafarmy ošípaných neďaleko Palárikova na hospodárstve Šándor, ktorú plánuje postaviť dánsky investor spoločnosti Agrovýkrm, a. s. Senica.
Verejnému zhromaždeniu predchádzala petícia občanov proti povoleniu prevádzky farmy, ktorú podpísalo 4840 občanov najmä z Palárikova, Selíc, Nedede, Vlčian, Zemného a Tvrdošoviec, ktorá bola už odovzdaná správnym orgánom.  
Telek Lajos   2017-10-08   159
Budapesten az idén már 12 alkalommal kerül megrendezésre a  Music Expo
Minden eddiginél erősebb koncertfelhozatallal készülnek a szervezők a Budapest Music Expóra. A rendezvény 3 napja alatt lényegében egy fesztiválnyi zenekar fellép, ráadásul a nyári nagy bulik húzónevei. Színpadon láthatjuk többek közt a Brains-t, a Hiperkarmát, az Anna and the Barbies-t, a Magashegyi Undergroundot és a Leander Kills-t. Az expo minden programja ingyenesen látogatható.  
Benkő Timea   2017-10-08   308
Okóber 6-án az érsekújvári Pázmány Péter Gimnáziumban megemlékeztünk az aradi 13 igaztalan haláláról. A tizenévesek gondolkodása a hazáról, történelemről, a nemzet hőseiről nem mindig egyértelmű. A nemzeti gyásznap jó alkalom arra, hogy megértsük, mit is védtek ezek a mártírok olyan elkeseredetten, mi volt az az eszme, amiért érdemes volt harcolni, majd vértanúhalált halni.  
Oto Psenak   2017-10-06   119
Ezekben a napokban ünnepeltük volna Steiner Gábor születésének 130-ik, tragikus halálának 75-ik évfordulóját ha 1989-ban nem fordul egyet a világ. Az addig régiónk egyik legkiemelkedöbb személyiségének tartott kommunista vezetö neve mára feledésbe merült, a buchenvaldi koncentrációs tábor szögesdrót kerítésén elszenvedett mártírhalála devalválódott, munkássága idöszerüstlenné vált. Ki volt Steiner Gábor?  
Martin Výžinkár   2017-10-05   292
Európsky týždeň mobily je udalosť ktorej cieľom je povzbudiť samosprávy ku krokom vedúcim k udržateľnej mestskej mobilite ako alternatíve voči osobnej automobilovej doprave.  Na Slovensku bol tento ročník uvádzaný troma citátmi od dánskeho architekta a urbanistu  Jana Gehla: 1. Formujeme mestá, ony potom formujú nás, 2. Dobre navrhnuté okolie náš inšpiruje, zle navrhnuté mesto nás tyranizuje, 3. Pešia a cyklistická doprava – lacná, tichá, čistá. Tri jednoduché vety, z ktorých ani jednu nemožno v pozitívnom zmysle aplikovať na popis mesta Nové Zámky.  
Oto Psenak   2017-10-03   402
Nedlho potom, ako starosta obce Zemné otvoril zasadnutie obecného zastupiteľstva precitol poslanec Ľudovít Nagy, že niečo nie je s kostolným poriadkom. Vzápätí si uvedomil že sa rokuje po maďarsky a to bez toho, aby k tomu on, Ľudovít Nagy, udelil súhlas. Slušne sa prihlásil a informoval starostu, ale ten len niečo jachtal. Preto musiel byť Ľudovít rezolútnejší: "NIE KÖSZÖNÖM SZÍPEN, ale na dnešnom zasadnutí nemáš môj súhlas, aby si zasadnutie viedol v inom ako štátnom jazyku". Aby neboli žiadne pochybnosti odcitoval i príslušný paragraf z jazykového zákona, ktorý mal náhodou so sebou. Náš hrdina je veľký kritik pomerov vo svojej obci a určite si zaslúži, aby sa dobrý chýr o ňom širil i mimo jeho rodnej obce. Myslíme si, že o takýchto Ľudovítov bude v predvolebnej kampani ešte veľká núdza...  
Oto Psenak   2017-10-02   268
Štvrtý rok spracováva náš portál smútočné oznámenia, aby neosvetlená vitrína na Korze neostávala jediným miestom, kde sa obyvatelia dozvedia o posledných správach o ľuďoch s ktorými desaťročia zdieľali mestský priestor a spoluvytvárali fenomén náśho mesta. Po vyhodnotení viac ako 1400 záznamov je možné zverejniť základné čísla: muži  sa  v Nových Zámkoch dožívajú v priemere 69 rokov, kým ženy takmer o 7 rokov viac: 75.8 rokov.  
Telek Lajos   2017-09-27   270
2006 ősze óta sugározta a Filmmúzeum TV csatorna kéthetente a Privát Rocktörténet című sorozatot. Gellért Gábor szerkesztő-rendező a hajdani pop- és rockzenekarok történetén keresztül mutatta be a magyar könnyűzenei élet kialakulását, helykeresését, sikereit és kudarcait.  A Privát rocktörténet egészen a magyar rockzene születéséig megy vissza az időben, amikor a fiatalok gitárt ragadtak - az Omega együttes esetében például kisorsolták, hogy ki milyen hangszeren tanuljon -, hogy kedvükre utánozhassák a bálványozott angolokat, a Beatlest és a Rolling Stonest. És fény derül arra is, hogy ez a kezdetben csupán jópofa, csajozós hobbi hogyan vált az ifjúsági kultúra meghatározó elemévé.  
Oto Psenak   2017-09-26   261
Od polovice septembra koluje po internete dokument Zuzany Piussi a Víta Janečka Selský rozum o Andrejovi Babišovi. Potom, ako ČT, pre ktorú bol film natočený, odmietla film odvysielať pred voľbami (parlamentné voľby v ČR budú 20. 10. 2017), sa stal hitom českého internetu. Brutálne praktiky firmy Agrofert, ktoré devastujú český vidiek sú ukázané na príklade zatvorených fariem, lacnej pracovnej sily z Rumunska a Ukrajiny, nekvalitných mäsových výrobkov vyrábaných zo surovín neznámeho pôvodu, štátnych orgánov ovládaných stranou Ano. Film začína textom: "Medzi horami a riekami bola raz jedna krajina. Žili v nej ľudia, ktorý mali veľmi radi rozprávky." Je zaujímavé, ako sa dejiny opakujú - po sto rokoch sa na scéne opäť objavil falošný Čechoslovák, ktorý láka ľudí veriacich rozprávkam na bludné cesty...  
Telek Lajos   2017-09-23   503
Ez a mottója  és motorja  Kárpát–medence egyik legnézettebb mulatós showjának, amelyet a FELVIDÉKI MULATÓS SHOW-ként ismernek a Muzsika tv nézői. Jelen lehettünk a III. sorozat tv felvételén, amit ezúton szeretnénk megköszöni Sukola Tamás műsorvezetonek és Szőllősy Sanci producernek. Az új sorozatrban is fantasztikus előadóművészeket mutatnak be a közönségnek. A felvett műsor egész ősszel  szórakoztatja a tévénézőket és remélhetőleg sok kellemes, felejthettetlen perceket szerez a közönségnek.  
Eva Polerecká   2017-09-20   770
Na zasadnutí zastupiteľstva 19.septembra 2017 zaškrípala korupčná mašinéria zvaná Novocentrum, ktorá za uplynulé roky postupne a v najväčšej tichosti rozpredala majetok, ktorý do nej mesto pri zakladaní vložilo. Ako jednu z posledných omrviniek, ktorými v areáli bývalých kasární ešte disponovalo sa rozhodlo predať prístupovú cestu k jazdiarni. Problém bol v tom, že ju predalo hneď dvakrát - písali sme tu...  Na dnešnom zastupiteľstve sa mala táto transakcia spätne zlegalizovať. Hlavní aktéri obchodnej transakcie sa prezieravo zo zasadnutia vytratili do zákulisia a nepochopiteľný nezmysel nechali obhajovať zástupcov právneho odboru MsÚ a členov dozornej rady mestskej akciovky plus jedného člena predstavenstva.  
Oto Psenak   2017-09-17   258
Valami elszakadt. Immár mindörökre. Nem most. Nem is augusztus 31-én, az utolsó nyári napon, amikor Juhász Máriát végső nyugalomra helyeztük az érsekújvári temetőben. Régebben történhetett, lehet hogy törvényszerű is volt. Az idők nagyot fordultak és amit addig ingyen és lelkesedésből lehetett (és kellett) csinálni, arra többé nem volt se igény se pénz. Egy nagy érték veszett el és nehéz lenne visszakeresni mikor is pontosan. A csatolt cikk tanúsága szerint 1986. júniusában még megvolt...  
Telek Lajos   2017-09-14   341
A gútai székhelyű Cool Club Slovakia polgári társulás 2017-ben is megvalósítja tehetségkutató versenyét,  amely a TAT, azaz Tehetség A Tét névre lett keresztelve. 2011-ben indult útjára ez a projekt, azzal a céllal, hogy a felvidéki magyar ajkú tehetséges fiatalok részére bemutatkozási lehetőséget biztosítson. Napjainkban már a XI. sorozat van folymatban.  Eddig 31 település 238 fiatalja szerepelt a TAT színpadán, minimum 7 alkalommal (98 saját szervezésű rendezvényen).  
Oto Psenak   2017-09-10   703
Reflexy z obdobia socializmu sa reprodukujú často v tých najneočakávanejších formách. Tu i tam sa objaví aktivista, ktorý nešetrí sily a nekompromisne odhaľuje špekulantov a šmelinárov. Taký potravinový kritik Patrick Linhart sa napríklad každé leto, keď je práve doma z ďalekého Írska, podujíma hájiť záujmy Novozámčanov navštevujúcich miestnu tržnicu. Na rozdiel od nich bol totiž dostatočne bystrý a objavil tam zeleninovú mafiu, ktorá miesto toho, aby predávala prebytky dopestované vo vlastných záhradách, predáva zeleninu kúpenú v Maďarsku, alebo v miestnych veľkoskladoch.  
Oto Psenak   2017-10-17   9
Peter Frankl je autor prakticky neznámy mimo úzkeho kruhu židovskej komunity na Slovensku. Pritom jeho kniha poviedok Byť žida, byť židom je katarktické čítanie, ktorému sa v slovenskej literatúre vyrovná máločo. Ak niekto doteraz hľadá na Slovensku majstra pera triedy I. Kertésza, možno ho objaví v autorovi 12 krátkych textov zrkadliacich rôzne typy neuróz u detí, ktorých rodičia prežili genocídu a ostali žiť a vychovávať potomkov v kruhu tých, ktorí sa v lepšom prípade ich nešťastiu nezúčastnene prizerali, ak z neho rovno neprofitovali.  
Oto Psenak   2017-10-10   2,664
Ako sme už informovali, z podnetu prednostu OÚ v Nitre Karola Borika 28. septembra navštívil naše mesto riaditeľ výstavby strategického parku Jaguar Land Rover v Nitre pán Wolfgang Holmann. Počas dňa navśtívil a rokoval s vedením štyroch veľkých novozámockých výrobných podnikov. Celodenný program zavŕšil neformálnym pracovným stretnutím so zamestnávateľmi a podnikateľskou obcou Nových Zámkov.  
Oto Psenak   2017-10-08   242
Úgy történt a napokban, hogy a világhálón heves vitába keveredett egymással két ismert érsekújvári magyar közszereplő. Száraz Dénes szokásos heti jegyzetében meglehetősen gúnyos hangnemben ismertette "Bartolomej és Helenka" közös indulását a megyei választásokon. Ehhez tudni kell hogy Érsekújvárban a Híd párt megalakulásától ellenzékben politizált a Smer-rel szemben, és a mostani összeborulás sokak számára különös és meghökkentő. Együtt látni a választási plakátokon a Híd logóját a két zsigerből magyargyűlölő párt jelvényével felettéb kínos. Ugyanakkor mint hírt adtunk róla, az újvári járási elnök annak idején ellenezte ezt a koalíciót, így Száraz Dénes publicisztikája személy szerint őt meglehetösen igazságtalanul támadja. Bóna válaszreakciója is szokatlanul élesre sikeredett.  
Oto Psenak   2017-10-07   137
Do utorka 10. októbra polnoci je možné pripojiť sa k hromadnej pripomienke k novele infozákona, ktorú iniciovali OZ VIA IURIS, Aliancia Fair-play, Transparency International Slovensko, Nadácia Zastavme korupciu a Centrum pre filantropiu. Potrebných 500 podpisov je už vyzbieraných, aj tak je však dôležitý i Váš hlas na podporu dobrej veci. Podrobnosti a petičný formulár nájdete tu...  
Oto Psenak   2017-10-05   399
V rámci celoplošného opatrenia ministerstva zdravotníctva bolo nakoniec ukončené parazitické podnikania firmy O.Z.O.N. na nemocničnom parkovisku v Nových Zámkoch. Potom, ako sa nájomca tri mesiace pred ukončením zmluvného vzťahu dozvedel o nútenom ukončení spolupráce s Nemocnicou ešte pre istotu zdvihol ceny, aby pacientov a návštevníkov naposledy a poriadne pumpol. Tým sa končí aj mnohoročná neúspešná snaha aktivistov primäť zastupiteľstvo konať v tejto veci - poslanci nikdy ani malíčkom nepohli, aby zamedzlili tomuto amorálnemu biznisu manžela jednej z poslankýň. Ostatne nie je sa ani čomu čudovať, veď väčśina z nich funguje podľa rovnakého biznis modelu...  
Benkő Timea   2017-10-05   341
„Az olvasás kognitív felfogása szerint az olvasó nem passzív befogadó, nem egyszerűen megérti, hanem aktívan teremti, konstruálja a jelentést, mégpedig meglévő tudása, tapasztalatai bázisán; vagyis a jelentés szöveg és olvasó együttműködésének, interakciójának eredménye. Mindez pedig egybevág azzal a mindennapi tapasztalattal, hogy ugyanaz a szöveg mást jelent a különböző olvasóknak, sőt egy bizonyos olvasónak is más és más időben olvasva ugyanazt a művet” - ezzel a Wolfgang Iser idézettel nyitotta meg Beták Norbert intézményvezető az érsekújvári Pázmány Péter Gimnáziumban a IX. Szövegértelmezési Anyanyelvi Vetélkedőt.  
Telek Lajos   2017-10-02   148
- Hogyan kezdődött a fitnesz  iránti vonzalmad?
- A  fitnesz iránti vonzalmam, 3 évvel ezelőtt kezdődött amikor is már nem éreztem jól magam a bőrömben.   A gimnázium óta sosem sportoltam semmit kerek 10 éven keresztül. Aztán vágyakozva nézegettem a csinosabbnál csinosabb fitnesz  modellek képeit, és arról álmodtam, hogy egyszer én is olyan leszek. Előszőr egyedül edzegettem, próbáltam kitapasztalni mit és hogyan kell. Aztán elkezdett foglalkoztatni a versenyzés gondolata is, és éreztem, hogy kevés az amit egyedül csinálok mert nem fejlődtem látványosan. Ekkor kerestem meg Berkes Lászlót aki jelenleg is az edzőm. Fantasztikus ember, és ráadásul tényleg profi is.  Nagyon jól érzem magam a csapatban, és bárkinek merem ajánlani őt, keresse bizalommal.  
Oto Psenak   2017-09-30   221
Tieto stránky sú jediné, kde si Novozámčania a obyvatelia regiónu mohli prečítať kto a kde a čo dostal v rámci rôznych dotačných schém financovaných (nielen) z Eurofondov. Žiaľ spoločným znakom všetkých dotačných schém je, že sa podobajú na lotériu, kde faktor neučitosti je daný nedostupnosťou informácií o možnostiach a príležitostiach, o ktorých drobní ľudia často nemajú ani potuchy. Dnes by sme Vás chceli upozorniť na zaujímavú možnosť získať dotácie na slnečné kolektory a kotly na biomasu. Ide o eurofondový projekt "Zelená domácnostiam" za 45 mil. Eur, z ktorých bola už polovica vyčerpaná. Peniaze prideľuje Slovenská energetická agentúra formou poukážok v hodnote cca 2.000 Eur. Prihlásiť sa môžete do súťažných kôl vyhlasovaných každý mesiac. Podrobnosti na stránke SIEA tu.  
Telek Lajos   2017-09-27   2,778
- Hogyan kezdődött a fitness iránti vonzalmad? 
-Talán mindent az indított el, hogy egy fitness teremben vállaltam munkát. A párom ösztönzésére, akivel együtt dolgoztunk, kezdtem el a konditermi edzést. Az elején pár hónapig egy barátnőmmel próbáltuk átmozgatni magunkat. Mai szemmel nézve ezt inkább lötyögésnek, edzegetésnek nevezném csak, nem komoly edzésnek! A barátnőmnek változás történt az életében s elmaradt az edzésekről. A párom, akivel együtt vezettük a termet, felajánlotta hogy edzhetünk együtt ha gondolom, de csináljuk rendesen és keményen! Nem fog kímélni! És én úgy döntöttem hogy belevágok! Hát így kezdődött....... és azóta is együtt edzünk, lassan 8 éve!  
Oto Psenak   2017-09-24   656
V rámci kampane pred župnými voľbami kandidáti Klein a Belica 21. septembra zimprovizovali "1. Novozámocké obchodné fórum", na ktorom sa malo diskutovať o víziách hospodárskeho rozvoja mesta. Tému zvolili dobre, škoda že si na ňu nespomenuli skôr. Žiaľ Mestu sa až doposiaľ nepodarilo zostaviť žiadny program ani víziu regionálneho rozvoja a na túto oblasť zjavne neostáva síl ani času, ak pravda nezapočítame šikanovanie trhovníkov z okolitých dedín na mestskej tržnici. Na fórum organizátori neprišli so žiadnym materiálom a vízie, ak aj nejaké odzneli, by si čitatelia zrejme mali domyslieť na základe fotodokumentácie ktorú sme našli na stránkach Castrum Novum Online.  
Oto Psenak   2017-09-22   407
Na týchto stránkach sme sa nie tak dávno venovali privátnej vojne považskobystrického učiteľa dejepisu, ktorý sa ako kedysi Sv. Juraj pustil do svojho beznádejného zápasu s hydrou -  s ruskou dezinformačnou mašinériou. Fandíme týmto novodobým hrdinom, tým viac, o čo sú vo svojom zápase osamelejší a beznádejnejší. Dnes podávame správu o Orsolyi Véghovej, ktorá sa pustila do rovnako bezvýchodiskového zápasu. Vo svojim blogu na SME.SK načala jedno z bázových tabu slovenskej spoločnosti - vzťah k maďarskej menšine, ktorá v r. 1918 zostala nedobrovoľne uväznená v pozícii rukojemníka v novoutvorenom štáte Čechov a Slovákov.  
Oto Psenak   2017-09-18   185
Pred štyridsiatymi rokmi začala svoju činnosť Nadace Charty 77 založená Františkom Janouchom v Štokholme. Jadrový fyzik žijúci v emigrácii hľadal spôsob, ako podporiť disidentov v ČSSR. Rozosielal desaťtisíce dopisov adresátom na Západe, v ktorých žiadal o podporu pre rodiny uväznených Chartistov. Takto zozbierané prostriedky posielal do Československa legálnou cestou cez predstaviteľa Tuzexu vo Švédsku. Československý režim síce útočil na zapredancov, ktorí v žolde západných agentúr rozvracajú socializmus, devízy však potreboval a tuzexové bony svedomito doručoval Chartistom.  
Oto Psenak   2017-09-16   206
Niektoré médiá i politici si pripomenuli okrúhle výročie úmrtia prvého prezidenta ČSR. Dejateľa, o ktorom jeden jeho dvorný publicista napísal, že morálku v politike považoval za veľkú nevyhnutnosť, kým druhý spomínal, ako sa v jeho prejavoch neustále vracali slová, že „politika má byť rozumná a mravná“. V závere článkov sa trpko konštatuje, ako veľmi je aktuálne-politické dianie na Slovensku so všetkými kauzami a aférami vzdialené ideálom T. G. Masaryka. Toto posledné konštatovanie musí prekvapiť všetkých, ktorí sa domnievajú, že história sa odvíja nenáhodne, dôsledky vyplývajú zo svojich príčin a dnešná mravná mizéria v nástupníckych štátoch sa Masarykovmu odkazu nevymyká, ale naopak, je priamym dôsledkom pôsobenia "prezidenta-osloboditeľa".  
Eva Polerecká   2017-09-13   1,639
Poslanci z primátorovho krúžku budú zrejme musieť na zasadnutí zastupiteľstva 19.09.2017 opäť na chvíľku umlčať svedomie a napraviť drobný malér, ktorý sa magistrovi umenia pritrafil. Budú musieť schváliť odstúpenie od zmluvy so spoločnosťou Novocentrum Nové Zámky a.s. z 15.11.2016. Vtedy totiž odhlasovali odkúpenie pozemkov v okolí Jazdiarne od spoločnosti Novocentrum za cenu 19.661,76 EUR formou prevzatia záväzku Novocentra voči mestskej príspevkovej organizácii Novovital. Zmluva bola zverejnená 6. februára 2017 pod č. KZ/N/969/2016. Áno, Novocentrum predalo mestu pozemky, ktoré krátko nato zrejme z podnetu samotného primátora predalo ešte raz - tentokrát súkromnej spoločnosti za rovných 53.100 EUR.  
Oto Psenak   2017-09-07   522
V Palárikove a okolitých obciach naďalej trvá opor obyvateľov proti vzniku dánskej veľkovýkrmne ošípaných v lokalite Palárikovo-Šándor. Petičný výbor je zložený z miestnych poslancov v týchto dňoch distribuuje leták, v ktorom vyzýva občanov k podpisu protestného vyhlásenia proti chystanej investícii.  
Pošlite správu! / Küldjön hírt!
 
1477.10.18 október 18. I. Mátyás a török veszélyre való tekintettel felhatalmazza Szlavónia nemességét, hogy a nemesi fölkelés szervezésére a bánok (Egervári László és Laki Thúz János) mellé kapitányokat válasszanak; négy évre elengedi nekik az adót.
1527.10.18 október 18. I. János Hieronym Laski személyében segítséget kérő követet küld a török Portára.
1527.10.18 október 18. előtti napok 1. János erdélyi országgyűlést tart Kolozsvárott.
1667.10.18 V Žiline vyšiel spis proti Cabanovi od Eliáša Ladivera D e atomis contra Zabanium (O atómoch proti Cabanovi).
1667.10.18 Vo Wittenbergu (Nemecko) vyšiel spis zástancu atomizmu a profesora na kolégiu v Prešove Izáka Cabana Existentia atomorum (Existencia atómov).
1667.10.18 V Prešove slávnostne otvorili evanjelické kolégium. Dva roky po otvorení kolégia sa rektorom stal profesor Samuel Pomarius z Wittenbergu a pôsobilo tu 13 učiteľov. V najvyššom ročníku sa prednášala teológia, filozofia a orientálne jazyky. Učili tu aj 1. Slovensko v rokoch 1526 - 1711 významný filozof-atomista Izák Caban a logik Ján Schwartz. Po sľubnom vývoji však prišla stagnácia, o ktorú sa zaslúžila najmä rozbúrená atmosféra stavovských povstaní a protireformačný tlak. Roku 1673 získali kolégium jezuiti a spravovali ho do vypuknutia Tôkôliho (Thôkôlyi) povstania, keď ho opäť prevzali evanjelici. Za rektorátu Eliáša Ladivera mladšieho, Jána Rezika a Samuela Mataeidesa sa v škole aj v meste rozprúdil intenzívny kultúrny život. Uskutočňovali sa verejné dišputy z teológie, logiky, geografie, homiletiky a iných predmetov. 1667. Na Trnavskej univerzite začala činnosť právnická fakulta.
1687.10.18 Kráľ Leopold I. zvolal do Bratislavy snem (trval do 25. januára 1688), ktorý uzákonil amnestiu pre účastníkov odboja, zrušil prešovský súd a nariadil vrátiť skonfiškované majetky vdovám a sirotám pozostalých. Prijal Habsburgovcov po mužskej línii za dedičných vládcov Uhorska a zrušil 31. článok Zlatej buly Ondreja II. o práve odporu šľachty voči panovníkovi.
1687.10.18 — I. Lipót augusztus 22- én kelt meghívójával e napra országgyűlést hív össze Pozsonyba. (Október 26.: az alsótábla tanácskozik; október 30.; a király két fiával megérkezik; október 31.: az e napon felolvasott királyi előterjesztés a Habsburgok fiági örökösödésének törvénybe iktatása fejében ígéretet tesz az ország alkotmányának visszaállítására ; 1688. január 25.: a király szentesíti a törvényeket. (Főbb törvénycikkek: → 1688. január 25.)
1687.10.18 október 18. Kolozsvár ellenállás nélkül kaput nyit Friedrich Veterani császári tábornok előtt.


The index.php: SIZE[b]: 20,123 MODIFIED: 2017.07.20 08:58:20.MD5: f85cef47c050bee155b3a3e8340b4542 STATUS: OK