Nezávislý týždenník. Vychádza od roku 1881Független hetilap. Alapítva 1881-ben
 
13°C
  
Ročník 6. (69.)27/05/20176. (69.) évfolyam
  Úvod / Nyitóoldal
   
 
Oto Psenak   2017-05-25   444
Predstavujeme Vám knihu Tomáša Langa s názvom Zbavení práva - majetku - života. Židovský osud na južnom Slovensku 1938-1947. Názov knihy je trošku zavádzajúci, lebo ide o samostatné práce ktoré vznikli na rôzne témy a pri rôznych príležitostiach a netvoria organický celok ani nedávajú syntetizujúci pohľad na dejiny Židovstva na Horniakoch za ostatných 150 rokov. Lebo práve takáto perspektíva je minimálne potrebná na to, aby bolo možné vyrozprávať tento tragický príbeh v súvislostiach.  
Oto Psenak   2017-05-21   1,104
Učiť sa na chybách nie je nikdy neskoro a ak túžiš po zmene mládenčok, začni od seba! znie refrén videoklipu ktorý natočila Alisa Voks na objednávku prezidentskej kancelárie a ktorý po uvedení minulý týždeň vyvolal v Rusku značný mediálny rozruch. Ruská spoločnosť je plná frustrácie a žije v očakávaní, že sa "niečo stane". Kremeľ sa snaží udržať situáciu pod kontrolou stupňujúcou sa policajnou brutalitou a totálnou propagandou śirenou prostredníctvom kanálov štátnej televízie.  Za najnebezpečnejší prvok považuje vláda mobilizáciu mládeže - na poslednom mítingu opozície už prevládali školáci a stredośkoláci.  
Telek Lajos   2017-05-20   99
Annyi mindent hall az ember mostanába hogy nincs ez nincs az az emberek pedig elvárják hogy legyen valami végre már. Aztán jön valaki aki gondol egyet és megszervezi az első megálmodott rendezvényét. Ha valaki azt hiszi hogy egyszerű dolog találjon ki hasonlót és csinálja utána igy gazdagabb lesz minden a környék és az emberek is Addig pedig míg a fejjüket törik a rendezvényen látogassanak el az Első Felvidéki Tacskó találkozóra május 20 Kőhidgyarmatra a focipályára.  
Oto Psenak   2017-05-14   480
"Podľa vyhlášky č. 508/2009 je odborná prehliadka plynových zariadení povinná raz za tri roky. Cena revízie je 49,-Eur a vo Vašej obci ju vykonávame v nasledujúcich dňoch počas troch týždňov. Bezpečnosť vašej rodiny je na prvom mieste.." by sa dal zhrnúť text letáčika, ktorý môžu nájsť obyvatelia okolitých obcí vo svojich schránkach.  
Hinzellér László   2017-05-14   232
Sohasem késő.... vallják a szőgyéni Szőlővirág népdalkör tagjai, amikor többéves hallgatás után ujjáalakították a helyi Csemadok népdalkörét régi és új tagokkal. A dalanyagot helyi népzenei hagyományból merítik. Céljukkóent a nemzeti kultúra, benne a néppi hagyományok ápolását tüztóek ki.  
Telek Lajos   2017-05-09   371
- Hogyan kezdődött a fitnesz iránti vonzalmad?
- Fitnesz iránti vonzalmam valójában az edzőm iránti vonzalmammal kezdődött, ami mind a mai napig tart. 24 evvel ezelőtt fogyni szerettem volna ,ezért mentem el először edzőterembe. Azóta is folyamatosan, szinte megszakítás nélkül edzem.  
Oto Psenak   2017-05-07   346
Básnik a panslovanský fantasta Ján Kollár (1793-1852) je národným bardom, verše ktorého patria do povinnej výbavy všetkých školákov na Slovensku. Z druhej strany sa už śtvrťstoročie nedarí nájsť nikoho, kto by vydal druhý a tretí zväzok jeho korešpondencie. Zdá sa, že aj s veľkým československým básnikom - autorom riadkov "Stůj noho, posvátná místa jsou  kamkoli kráčíš" je rovnaký problém ako so všetkými ostatnými učebnicovými osobnosťami - poznať ich životy a tvorbu a rozumieť ich motivácii neprospieva obrazu a poučkám, ktoré o nich včeličky-robotníčky z vysokoškolských katedier a vedeckých ústavov toľké desaťročia lepili...  
Benkő Timea   2017-05-04   597
Az érsekújvári Pázmány Péter Gimnáziumnak jelenleg 3 aktív eTwinning-projektje zajlik. Az egyik többek közt városunk kulturális emlékhelyeit népszerűsíti magyarországi partnereink körében.  
Marika   2017-05-03   495
Kórházba  kerültem,  -  Érsekújvárban.  Előzőleg  egyre  gyengébb,  erőtlenebbb  voltam,  testvérem  naponta  hozott  enni-  és  innivalót.  Egyszer  nem  talált  otthon,  keresni  kezdett.  A  kórházban  érdeklődött.  Az  ügyeletes  nem  talált.   Keresett  személy  NINCS,  - mondta.  Nem  nézett se balra se jobbra, se születési dátumot se személyi számot,  csak  egyszerűen  kijelentette,  hogy  NEM  VAGYOK.  
Oto Psenak   2017-05-01   910
Nadšenci z občianskeho združenia Novozámocký fotoalbum / Érsekújvári Fotóalbum pripravili zbierku starých pohľadníc z osláv 1. mája za socializmu. Prvomájové sprievody názorne dokazovali nadšenie  občanov a ich podporu komunistickému režimu, až kým sa ten v novembri 1989 neočakávane rozsypal ako domček z karát...  
Telek Lajos   2017-04-29   829
A Miss Spinner az a verseny, ahol azok is nyernek, akiknek nem kerül korona a fejére. a kerekesszékes szépségverseny döntőjén jártunk exlkuziv fotok Amikor a kerekesszékben élő Kazány Tibor négy éve elindította a Miss Spinner Szépségversenyt, elsősorban az volt a célja, hogy a résztvevő mozMáriaRius Kara gássérült nőknek és a külvilágnak is bebizonyítsa: így is lehet teljes életet élni, az akadályok leküzdhetőek és ami a legfontosabb, hogy egy kerekesszékes nő is lehet gyönyörű.  
Mojzes Ildikó   2017-04-28   636
A globális nevelés az EKOMUKO elnevezésű iskolaprogramunk egyik alappillére. Ezért minden évben aktív résztvevői vagyunk a városunk által szervezett ökofesztiválnak. Az idén, a XXVI. Tavaszi ökofesztiválon a tudatos vásárló fogalmával ismerkedtek a diákjaink a Fast fashion (olcsó, eldobható divat) problémáján keresztül. Ha tudnád hogyan készülnek ruhadarabjaid, akkor is megvennéd őket?Erre a kérdésre keresték a választ előadás és film segítségével.  
Milan Kupecký   2017-04-28   560
V Nitrianskom Hrádku, konkrétne v rekreačnom stredisku MEDERČINA sa konali uplynulý víkend tradičné rybárske preteky. Tentoraz účastníci pretekov, ktorých bolo rovných 70 chytali podľa pravidiel iba na jednu udicu. V priebehu šiestich hodín ulovili 109 kusov kaprov a 130 centimetrového sumca, ktorý bol najväčším úlovkom a podarilo sa ho chytiť Máriovi Karvaiovi z Tvrdošoviec.  
Eva Polerecká   2017-04-26   2,676
Pracujú pre nás a nič iné než blaho Novozámčanov im na srdci neleží. Niektoré veci nám síce nevešajú na nos, ale deje sa tak v našom najvlastnejšom záujme, aby sme sa zbytočne neznepokojovali. Napriek fámam, ktoré tu šíria neprajníci je jasná koncepcia a jasná vízia a vedenie mesta vie kam sa uberá a prečo všetko rad za radom predáva. Po dnešnom zastupiteľstve (26.apríla 2017) je to už hádam každému jasné.  
Oto Psenak   2017-04-25   799
Két és fél év kemény munkája gyümölcsét fogja learatni fiatal képviselönk a szerdai képviselötestületen, amikor is várhatóan megtörténik alpolgármesteri kinevezése. A bizalmi poszt elnyeréséért Nagy Dávidnak sok akadályt kellett leküzdenie. A dolgok fél éve vettek jó iránytt (cikkünk itt), amikor Dávid végre megértette, mit várnak el töle a városi ingatlanok eladásával kapcsolatban: Sajat fogalmazásában ez így hangzik: "Adjuk el, úgy sem törödnénk vele!". Várhatóan már szerdán újra alkalom nyílik rá, hogy bizonyítsa rátermettségét ingatlan-eladás-ügyben.  
Oto Psenak   2017-05-25   112
"Sme užialení a nenachádzame útechy. Odpustite a nezabudnite..." končí svoj posledný list Ľ. Štúr v októbri 1855. Adresátom riadkov napísaných lámanou ruštinou bol pravoslávny duchovný ruského vyslanectva vo Viedni M. F.  Rajevský. Štúr list odoslal dva mesiace predtým, ako sa 22. decembra postrelil a následkom poranenia 12. januára 1856 podľahol.  
Milan Kupecký   2017-05-21   152
Stop neonikotinoidom! Pod týmto ústredným heslom, ktoré sa objavovalo na transparentoch včelárov sa uskutočnilo na námestí SNP v Bratislave protestné zhromaždenie chovateľov včiel z celého Slovenska. Členovia zo všetkých základných organizácií takto spoločne chceli upozorniť na chemické látky najmä v pôdohospodárstve, ktoré škodia včelám a postupne ich ničia, čo sa negatívne prejavuje aj v konzumácii potravín obyvateľstva.  
Oto Psenak   2017-05-14   901
Neinformovaný divák by z vystúpenia poslanca László Forróa na poslednom zstupiteľstve najskôr ani nepochopil o čom tento pán hovorí. Rozčuľuje sa nad situáciou, ale my stále nevieme o čom je reč. Je to tam také aké je, vyzará to tam tak ako vyzerá, dopadli sme tak ako sme dopadli.  
Telek Lajos   2017-05-14   347
... a két dolog valahogy nem igazán fér össze. Míg másutt arra törekednek, hogy városuk tiszta és szép legyen, addig a mi városvezetőnk azt sem bánná ha egy szemétégetővel gyarapodnánk. A párkányiak azonban más véleményen vannak és nyilvánosan tiltakoznak a tervezett szemétégető ellen.  
Dózsa Roland   2017-05-09   497
Esterházy János halálának 60. évfordulója alkalmából az SZMPSZ szervezésében, az alsóbodoki Magyar Tannyelvű Magán-szakközépiskola és a szombathelyi ELTE Bolyai János Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium társszervezésében egy tanulmányi verseny került megrendezésre Esterházy János és kora címmel.  
Oto Psenak   2017-05-09   1,150
Už 2. mája zverejnila radnica záznam z rokovania mestského zastupiteľstva 26. apríla 2017. 7-dielny rokovací maratón obsahuje mnoho zaujímavých momentov. Niektoré hlasovania boli škandalózne, niektoré otázky ostali nezodpovedané. Všimli sme si, že ožívajú staré kauzy, opäť sa o nich diskutuje, sú predmetom interpelácií. Ukazujú, že jadro poslaneckého zboru,  ktoré zasadá s malými obmenami 25 rokov, spôsobilo mestu katastrofálne śkody v mnohých oblastiach od Novocentra až po Zúgov. Otrasné obrázky zo Zúgova premietané v rámci vystúpenia posl. Prešinského dodali zasadnutiu ponurnú koncovku.  
Milan Kupecký   2017-05-05   400
Už po šiesty raz sa konala v Radave výstava a s ňou spojená degustácia vín. Starosta obce Marián Chrenko na úvod tohto vydareného podujatia privítal vzácnych hostí, medzi ktorými boli - podpredseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Ladislav Marenčák, guvernér národnej banky Slovenska Jozef Makúch a niekoľkí ďalší.  
Oto Psenak   2017-05-03   369
Karel Kaplan je 89-ročný český historik ktorý stále výrazne prispieva k spoznávaniu československých dejín 20. storočia. Pôvodne začínal v ideologickom aparáte UV KSČ, neskôr pôsobil v Historickém ústavu ČSAV, počas normalizácie bol väznený a prinútený k emigrácii. Po páde režimu a návrate do vlasti pokračoval v spracovávaní československých archívov, čoho výsledkom je i predkladaná kniha.  
Oto Psenak   2017-05-02   684
A felvidéki magyar média a szokott hízelgő modorban adta hírül Érsekújvár második alpolgármesterének kinevezését mintegy sejtetve, hogy itt valami fontos dolog történt... Megszólalt maga az érintett is, aki köszöni a jókívánságokat és ígéri, ezentúl még hatásosabban fogja segíteni szülővárosát és polgártársait. Rövid bejegyzésében szól arról hogy Érsekújvárban bevett jó szokás hogy két alpolgármester segíti a városvezetést - egy szlovák és egy magyar. Teljes bizonytalanságban hadja azonban híveit arra vonatkozóan, mi a csoda történhetett, hogy a ciklus több mint felén át  híján voltunk a magyar alpolgármesternek. Annyi bizonyos hogy nem Dávidon múlott - ő már az első hónaptól megpróbálta magát bevásárolni a városházára, de ez valami rejtélyes oknál fogva több mint két évig nem sikerült - szokásjog ide, vagy oda.  
Milan Kupecký   2017-04-29   431
Pre pár dňami sa konal v bratislavskom Zichyho paláci jubilejný seminár o živote a diele spisovateľa Milana Vároša. Hlavnými organizátormi podujatia boli - Spolok slovenských spisovateľov, Klub spisovateľov literatúry faktu na Slovensku, Vydavateľstvo SSS, spol. s. r.o. a Literárny týždenník.  
Szabó Révész Anita   2017-04-28   546
A Pázmány Péter Gimnázium iskolaprogramjának része a második évfolyam diákjainak szeretszolgálat napja. Ezen a napon a tanulók Érsekújvár különböző intézményeibe látogatnak, ahol rövid műsorral vagy kézműves foglalkozással kedveskednek az ottlakóknak, majd betekintést nyernek mindennapjaikba. Évek óta kitűnő az együttműködés a Csodaország bölcsődével, az Összevont Magániskolával és a „Vek nádeje” szociális otthonnal.  
Benkő Timea   2017-04-28   550
A Csemadok Tardoskeddi Alapszervezete 2017. április 22-én tartotta évzáró taggyűlését. Elhangzott az elnöki és gazdasági beszámoló, ismertették a tagsággal a tevékenységi tervet. Változás történt a helyi vezetőségben: Vanya Istvánt Bara Mihály és Magyar Csilla váltja fel.  
Oto Psenak   2017-04-26   1,225
Malo to byť štandardné zasadnutie zastupiteľstva s množstvom realitného biznisu a obvyklým vypaľovaním mestskej kasy neplánovanými dotáciami na šport. Bomba vybuchla v bode Rôzne, keď poslanec Ivan Katona vystúpil s otázkou na štatutárov mestskej firmy Novocentrum ohľadne škandalózneho predaja jedinej prístupovej cesty k jazdarni nedávno zrekonštruovanej za 3 milióny Eur.  
Oto Psenak   2017-04-25   520
Ezzel a címmel jelentetett meg partnerportálunk beszélgetést a kisebbségi kultúra finanszírozásáról két részben: (1. rész2. rész). A téma felettébb kényes volta és a vitapartnerek felkészültsége teszi élvezetessé az eszmecserét - szaporán pufognak az évek alatt kicsiszolt szólamok kultúráról, igazságos leosztásról, stb.  Ám mi valamiért mégis úgy gondoljuk, hogy az efféle kultúr-termékek nem formálnak identitást, még kevésbé építenek bizalmat -  a koncon való marakodás a közösségi morált viszont annál inkább bomlasztja. Magyar ember nem vigad más pénzén!  
Oto Psenak   2017-04-23   544
A Pro Patria Honismereti Szövetség és társrendezői, a Csemadok Országos Tanácsa, a Csemadok Érsekújvári Területi Választmánya és Udvardi Alapszervezete, Udvard Község Önkormányzata és a somorjai Bibliotheca Hungarica gyűjtemény 2017. április 29-én, 9 órai kezdettel rendezik meg Mérföldkövek címmel Udvardon a szlovákiai magyar helytörténészek XXI. országos találkozóját.  
Pošlite správu! / Küldjön hírt!
 
1657.05.27 május 27.1. Lipót megújítja apja szövetségét János Kázmér lengyel királlyal, majd ezt követően csapatokat indít a király támogatására.
1677.05.27 Francúzsky kráľ Ľudovít XIV. a sedmohradský knieža Michal Apafi (Apafi) uzavreli vo Varšave spojeneckú zmluvu proti Habsburgovcom.
1677.05.27 május 27. Varsóban aláírják a szövetségi szerződést XIV. Lajos francia király, Apafi Mihály erdélyi fejedelem és a magyarországi bujdosók megbízottai. (A Habsburg-ellenes mozgalom évi 100 ezer tallér támogatást kap XIV. Lajostól ; a franciák, illetve a bujdosók 15—15 ezer katonát tartanak fegyverben; a hadjáratot még 1677 nyarán megkezdik. — Július 17.: XIV. Lajos megerősíti a szerződést.)
1917.05.27 Май, 14 (27). Статья Ленина "Грозит разруха" публикуется в газете "Правда" № 57.
1917.05.27 Май, 14 (27). Ленин читает лекцию "Война и революция" на многотысячном собрании в актовом зале Морского кадетского корпуса.
1927.05.27 Anglia megszakítja diplomáciai kapcsolatát a Szovjetunióval.
1927.05.27 Разрыв Англией дипломатических отношений с СССР и аннулирование торгового соглашения 1921 г.
1927.05.27 Троцкий Л.Д.: Пора понять, пора пересмотреть, пора изменить (Китай)
1927.05.27 Národné zhromaždenie zvolilo po tretí raz Tomáša Garrigua Masaryka do funkcie prezidenta ČSR. Poslanci mu odovzdali 274 hlasov, zatiaľ čo jeho protikandidát, komunistami navrhovaný Václav Šturc, získal iba 54 hlasov a 60 lístkov bolo neplatných.


The index.php: SIZE[b]: 19,197 MODIFIED: 2017.05.05 23:04:02.MD5: f860a2bd88c4358aa66f594a20459a0c STATUS: OK