Úvod / Nyitóoldal
   
 
Oto Psenak  21-04-17   451  
0
Pred niekoľkými rokmi sme preskúmali drobnú avantúru Gy. Gyimesi st. so zakladaním maďarskej filiálky HZDS - strany Maďarské ľudové hnutie za zmierenie a prosperitu. Gy. Gyimesi starší (1935) je povolaním lekár, bývalý dlhoročný riaditeľ nemocnice v Kráľovskom Chlmci, vášnivý poľovník a veľký milovník života. Už pred novembrom 1989 pestoval rozvetvené styky po oboch stranách hranice a aj po revolúcii pokračoval v robení politiky hravou formou. Medzi dvomi poľovačkami v Afrike si odskočil domov hájiť práva menšiny v hnutí Spolužitie. V roku 1995 založil vlastnú stranu, aby dal priestor ľavicovým voličom vyjadriť podporu Vl. Mečiarovi. Keďže však žiadni Maďari Mečiara nepodporovali (ani ľavicoví ani pravicoví), experiment MUDr. Gyimesiho stroskotal. Jeho syn zdedil cit pre robenie populárnej politiky. Má veľmi dobre vyvinuté politické reflexy a navyše sa ocitol v priaznivej situácii bratania sa populistov z oboch strán hraníc. Ako poslanec vládneho hnutia je "človekom spolupráce", na druhej strane na seba sústredil paľbu lumpenov z koaličných strán i liberálnej opozície, čo ho legitimizuje v očiach menšinových Maďarov včítane tých radikálnych.  

György Gyimesi je veľmi dobre vybavený na účinkovanie v slovenských médiách. Jeho prejav je kultivovaný a pretkaný drobnými žartíkmi a provokáciami. Redaktori slovenských médií vedia o téme málo alebo nič a Gyimesiho mesidže odovzdávajú do éteru často ani nespozorujúc kde je pointa. Naopak, redaktori Új Szó, SME, alebo Denníka N, ktorí o téme azda čo to vedia, sa ho snažia vykresliť ako Orbánovho agenta, veď kto iný by na Slovensku dnes mohol mať problém s diskrimináciou Maďarov, na torú si už tí za 100 rokov vari aj zvykli.

Ani voči politikom s obmedzeným ručením ako Korčok či Klus - otvorene sa hlásiacim k odkazu slovenskej inteligencie organizujúcej povojnové etnické čisty na Slovensku, Gyimesi nemôže prehrať ani keby chcel.

Dobrý príklad je jeho drobný fór so zmenou krstného na jeho maďarský variant, na čo sa slovenskí diskutéri zaraz chytili ako mucha na lep. Možno si títo dobrí ľudia predstavujú že Maďari v styku medzi sebou používajú tieto poslovenčené mená, ale v očiach menšinových Maďarov podobné repliky pôsobia presne opačne. Partnerov apriori diskvalifikujú z demokratickej diskusie. A keď ešte odznie Ďörďi (ženské meno) namiesto Ďörď, v očiach Maďarov sa zdajú byť nielen mravne schátralými, ale ešte aj zľahka retardovanými... O širších súvislostiach ani nehovoriac - veď žiadny demokratický štát v EÚ sa nesnaží ulúpiť svojich občanov o ich identitu, však nie? - A o čom inom môžu svedčiť slovenské mená maďarských detí ako o pretrvávajúcom terore či aspoň strachu z neho?

Ťažko dnes odhadnúť, ako vysoko vystrelia Gy. Gyimesiho na politickom nebi hejty v slovenských médiách, v každom prípade zatiaľ tieto útoky pôsobia na jeho kariéru blahodárne.

Možno sme svedkami zrodu novej populistickej strany na maďarskej strane. Podmienky k tomu sú výborné, veď OĽANO v posledných voľbách získalo viac maďarských hlasov než všetky ostatné maďarské strany dokopy, I. Matovič je medzi menšinovými Maďarmi populárny - a možno aj nie celkom bezdôvodne, ak si porovnáme krivky úmrtí na Covid na Slovensku a v Maďarsku.

Navyše je tu enormná averzia medzi maďarskými voličmi voči "hovoriacim hlavám" typu Bugára,  Berényiho, Csákyho a Simona. Tieto isté kádre zavadzajú aj mladšej generácii menšinových politikov, ktorá sa chce dostať k príležitostiam práve cez politiku - ostatne s diplomom komárňanskej Selye University ani nie je veľmi kde inde uspieť. Záujemcov je veľa a voličov málo, nuž scéna sa bude radikalizovať...

Predkladáme prepis televíznej diskusie z konca februára, ktorou vlastne začal tento podivný verejný dialóg o dvojitom občianstve pre všetkých okrem menšinových Maďarov. Práve oni podľa p. št. tajomníka Klusa nie sú dostatočne autentickí, resp. nemajú ku svojej druhej domovine dostatočne autentický vzťah. Z debaty sa dozvieme tiež, ako udalosti na Ukrajine v r. 2014 zmenili názory p. Klusa voči tým, ktoré mal v r. 2018-2019, ďalej budeme svedkami, ako sa p. Klus snaží skryť úlohu strany SaS  - liberálov karpatského typu - na prijatí formulácie diskriminujúcej Maďarov...

 


Prepis televíznej debaty Klus Gyimesi z 24. februára - TA3 - od časovej značky 53:22

Moderátor: Téma dvojakého občianstva. Trvalo to 10 rokov. Vláda mení pravidlá pre dvojaké občianstvo. Po novom už Slováci, kt. získajú pas iného štátu o ten slovenský automaticky neprídu. Možnosť mať dve občianstva zrušila 1. Ficova vláda.  O slovenský pas tak pripravila 3,5 tisíc ľudí. Roky to bola aj téma, na ktorej sa dokázali politici veľmi rozhádať.

53:55-57:10 Videozostrih TA3 k téme

Moderátor: Páni táto téma bola naozaj veľmi výbušná v čase keď bola aktuálna, videli sme tam zábery ako keby z predchádzajúceho storočia, naozaj v dnešnej situácii už pôsobili dosť anachronicky a historicky. Napriek tomu sa k nám to vracia. Aj tá téma. Je to taký kostlivec  zo skrine, ktorý sa dá vytiahnuť. Teraz sme ho vytiahli v pozitívnom duchu a rieši to, čo navrhol  predseda vlády a tie problémy, ktoré nastali prijatím toho zákona počas 1. Ficovej vlády?

poslanec OĽANO György Gyimesi: Nie. Musím povedať že táto novela v plnej nahote ukázala to, že tento zákon je namierený voči Maďarsom žijúcim na Slovensku a práve táto novela ešte viac zvýraznila tento princíp, pretože kým hlúpy Ficov zákon z roku 2010 postihoval všetkých občanom SR, tak táto novela bude postihovať už iba výlučne občanov maďarskej národnosti, ktorí si budú chcieť zobrať maďarské občianstvo na základe citových, historických, jazykových alebo etnických dôvodov. A v tomto smere my nevidíme žiadnu inú alternatívu, len tú, že by sa ten stav navrátil pred rok 2010. To zn. že by človek ktorý príjme občianstvo druhého štátu z akéhokoľvek dôvodu, o to slovenské občiasntvo neprišiel.

Moderátor: Predseda vlády s Vami nediskutoval o podobe svojho návrhu?

Gyimesi: My sme s p. predsedom vlády diskutovali o podobe tohoto zákona ešte v čase keď sa pripravovalo programové vyhlásenie vlády, ja som navrhoval aby sa vrátil legislatívny stav pred rok 2010, p. premiér nemal nejaké vážnejšie výhrady, avšak otočilo sa to celé na koaličných rokovaniach ohľadom podoby tohto zákona, podoby programového vyhlásenia vlády, kedy práve strana SAS - lídrom týchto jednaní bol p. minister Korčok a nakoniec aj p. št. tajomník Klus, sa otočila a odmietli takéto riešenie a dokonca podľa mojich informácií odmietali aj toto čiastkové riešenie, ktoré a napokon podarilo presadiť do programového vyhlásenia vlády.

Moderátor: No ale prezentoval to predsed vlády, tak on s tým bol stotožený?

Gyimesi: predseda vlády je predsedom vlády, ktorá to prijala, takže to musel prezetovať on, ale pre nás - pre Maďarov žijúcich na Slovensku a najmä pre tých občanov, ktorí si chcú vziať občianstvo Maďarska z citových dôvodov, z jazykových dôvodov, z historických dôvodov, alebo z dôvodu že cítia súnáležitosť k tomu štátu, čo je absolútne priodzené, tak títo občania budú naďalej penalizovaní tým, že stratia slovenské občianstvo. A nejde mi to do hlavy najmä preto, že zákon ktorý tu platil do roku 2010 je presne ten istý zákon, ktorý má Maďarsko v súčasnosti. Oni len preložili slovenský zákon. To čo bolo dobré pre Slovensko do roku 2010 už zrazu vo vzťahu k Maďarom dobré nie je. A toto považujem za neprimerané.

Moderátor: Bol citovaný p. Klus, nech sa páči...

št. tajomník MZV SR Martin Klus (SaS): Ďakujem pekne. No to, o čo sa nám jednalo a som rád, že sa to objavilo aj v programovom vyhlásení vlády a mali sme to nakoniec aj v programe SAS, čiže tie výhrady, ktoré hovorí p. Gyimesi jednoducho nie sú pravdivé, my sme od samého začiatku a niekoľkokrát opakovane - to potvrdia kolegovia  zo Smeru - aj v opozícii navrhovali zmenu tohto zákona, tak sme radi, že sa to nakoniec podarilo. To že je súčasťou toho zákona nejaká autentická väzba, ktorú prezentoval aj p. premiér, to považujeme za dobré, pretože takto je to podľa európskych štandardov, ja sa nebudem teraz zaoberať tým, či sa niekto cíti ukrivdený, konkrétne teda napríklad predstavitelia maď. menšiny na Slovensku, ja dám iný veľmi ťažký prípad ktorému sa venujeme na ...

Gyimesi - preruší rečníka: ...práve teraz ste napľuli všetkým Maďarom na Slovensku do očí...

Klus: Podľa čoho pán Gyimesi, nech sa páči...

Gyimesi: ... že sa o nich nezaujímate, a nezaujímate sa o nich najmä preto, pretože všetky Vaše vyjadrenia, ktoré ste doteraz dali smerujú voči nim. Ale ja sa Vás opýtam druhú vec...

Klus: Môžem ja rozprávať p. Gyimesi?

Gyimesi: Nie. Kedy nastala...

Klus: Nie?! Vy ste moderátor?

Gyimesi: Prosím kedy nastalo u Vás toto Salto Mortale, ktoré ste predviedli, pretože v roku 2018 a 2019 ste s Ondrejom Dostálom predkladali novelu zákona o št. občianstve, ktorá predpokladala návrat pred rok 2010. To znamená, aby sa občan ktorý prijme z akýchkoľvek dôvodov občianstvo iného śtátu, neprišeil o to slovenské... Keby ste vysvetlil kde nastala otočka?

Moderátor: Dobre, toľko technická poznámka - vracia slovo späť M. Klusovi.

Klus: Keby ste ma nechali dohovoriť, dozvedeli by ste sa to p. poslanec. Chcel som povedať príklad o tom, ako nejaká iná krajina o ktorej sme sa tu tiež dnes rozprávali rozdáva občianstva na základe citových, historických, jazykových väzieb, ktoré tak intenzívne obhajujete p. Gyimesi - ja sa Vám nečudujem, ale zasa aby som bol trošku objektívny - keby som veľmi chcel, možno aj ja by som vo svojej rodine našiel dôvody na to, aby som si zobral to maďarské obbčianstvo, neurobím to. Neurobím to preto, lebo si myslím, že tu má byť nejaká autentická väzba, a tu majú platiť nejaké európske pravidlá...

Gyimesi: A kde boli v r. 2018 a 2019?

Klus: Nechajte  ma dorozprávať, dozviete sa to. Žiadna iná krajina v Európe okrem Maďarska takéto väzby nepripúšťa pri udeľovaní občianstva, musí tam byť nejaká autentická väzba, čiže to čo ste povedali je klamstvo. Klamstvo v tom, že ja si nevážim niekoho maďarskej národnosti na Slovensku je z Vašej strany naozaj veľmi-veľmi nepríjemné klamstvo.

Moderátor: U Vas tá autentická väzba znamená čo?

Klus: Autentická väzba znamená pobyt. A to chcem p. poslancovi vysvetliť - verím tomu, že teraz sa opozícia musí dobre baviť keď dvja koaliční si musia takto vysvetľovať veci...

Gyimesi: Nemuseli by, keby ste mal iný názor...

Klus: Bolo to v programovom vyhlásení vlády, za ktoré ste hlasovali p. poslanec , to Vám tiež chcem pripomenúť...

Gyimesi: Ja nie som poslankyňa Cigániková, ktorá kvôli jednej veci nehlasovala za celé programové vyhlásenie vlády, takže...

Klus: Necháte ma dorozprávať?

Gyimesi: Jasné

Klus: A zároveň by ste si mali pamätať, že Váš sľub na akú ústavu ste skladali, ale...

Gyimesi: Čo má ústava SR spoločné s dvojitým občianstvm?

Klus: No napríklad to, že by ste mali hájiť záujmy občanov  Slo-ven-skej republiky vrátane tých maďarskej národnosti

Gyimesi: Ja hájim záujmy tých, ktorým ste Vy odopreli možnosť zobrať si dvojité občiasntvo na základe citových, emocionálnych, historických, jazykových väzieb.

Klus: Presne tieto väzby v Abcházsku, Južnom Osetsku, na východnej Ukrajine spôsobujú obrovské problémy. Obrovské problémy.

Gyimesi: A Vy viete že SR v 90-tych rokoch presne na základe týchto intencií rozdával občianstvo SLovákom žijúcim v zahraničí? Presne tých istých ...

Moderátor: Prosím o dodržiavanie pravidiel diskusie. Až p. Klus definitívne dokončí, pôjdeme ďalej.

Gyimesi: Bol by som rád, len to sa s p. poslancom  bohužial  ťažko dá... Keď sa teda pýtate nato, kde nastal obrat, nastal obrat v tom, že sa dosť intenzívne zmenila situácia, keď vidíme, ako sa veci vyvíjajú práve v krajinách, v ktorých na základe citových, historických a jazykových väzieb rozdávajú občianstva...

Gyimesi: Pomenujte tie krajiny. Veď táto situácia tu bola aj v r. 2018 a 2019.

Klus: Môžem dorozprávať? Evidentne nemá zmysel akákoľvek diskusia.

Moderátor: Checte povedať že RF niečo podobné robí a spôsobuje to nebezpečie...

Klus: A spôsobuje to obrovské problémy.

Moderátor: A podľa vás musí byť väzba teda na územie a musia tam tí ľudia bývať nejaký čas?

Klus: Presne tak. To čo je podstatné pre nás, je že nezmyselným zákoam z r. 2010 ktorý sa funkčne neukázal zmysluuplný, prišlo o občianstvo SR a teda SR prišla o to najcennejšie čo má, to sú občania tejto krajiny, viac ako 3.500 ľudí - vy ste to povedali v tom úvodnom šote. Ja len spomeniem, že české občianstvo stratilo 844, nemecké 824, rakúske 560...

Moderátor: Mali sme tam tie počty vymenované..

Klus: To sú obrovské množstvá ľudí, za ktorými nám musí byť smutno, a je zodpovednosťou každej slušnej vlády, aby sme sa pokúsili takýto zlý stav vrátiť do režimu, kedy títo ľudia, ktorí prichádzali o tieto občianstva nie na základe citových historických a jazykových väzieb, ale na zálade autentickej väzby - manželstvo, trvalý pobyt, práca, atď. mohli dostať naše občianstvo naspäť a aby hlavne až táto novela vstúpi do platnosti oni už o občianstvo neprichádzali. O toto sa nám jedná. Citové, historické a jazykové väzby v modernej Európe nemajú čo robiť, preto že sú veľmi nebezpečné.

Gyimesi: Čo je moderná Európa my vysvetlite prosím Vás...

Moderátor: P. Gyimesi, dodržujme poradie

poslanec za SMER Marián Kéry: Na úvod musím povedať, že mňa veľmi teší skutočnosť, že v posledných rokoch sú vzťahy medti SR a MR na vynikajúcej úrovni a paradoxne sa o to najviac zaslúžili sociálny demokrat Róbert Fico na jednej strane a na druhej strane konzervatívec V. Orbán, takže politicky si až tak nerozumejú, ale po ľudskej stránke dokázali pochopiť, že nikto nemá záujem na tom, aby slovensko-maďarské vzťahy boli poznačené nejakými negatívami.  A viackrát sa to ukázalo, keď sme spoločne odmietli povinné kvóty, keď náš hlas vrámci V4 znel proti dvojitej kvalite potravín,

Moderátor: A keď ste 21. augusta otočili maďarského prezidenta na moste?

Kéry: To tiež patrí k histórii, ale tiež tam nebolo všetko s kostolným poriadkom tak ako hovorí maďarská strana. Ja som to tu už dnes povedal, že som z národnostne zmiešaného územia - Nitriansky samosprávny kraj. P. poslanec - ku Gyimesimu - odpoveď na Vašu otázku je - choďte sa opýtať ľudí, žijúcich na juhu nášho kraja že či tam neopravujeme cesty, či školám s VJM dávame menej financií a dozviete sa, že meriame rovnakým metrom. A to je to najdôležitejšie. A teraz poďme k meritu veci. Treba TV divákom trošku upriamiť pozornosť na to,  čo sa stalo pred 10 rokmi.  Pred 10-mi rokmi MR prijala zákon, na základe ktorého mohli štátne maď. občianstvo získať trebárs aj občania SR hlásiaci sa k maď. národnosti.  Išlo vyslovene o etnický princíp, ktorí sme odmietli, a následkom toho sme prijali zákon r. 2010. Je pravda, že výsledkom tohoto zákona bolo, že niektorí ľudia, ktorí mohli mať dovtedy dvojité občianstvo, muselo o jedno prísť a museli sa rozhodnúť, či chcú slovenské, alebo či chcú nejaké iné. Ale stále si myslím, že ten zákon bol správny. A p. poslanec, ak Vám ide o to, aby sa vrátil zákon pred rok 2010 musím s tým absolútne nesúhlasiť, súhlasiť môžem len s tým, ak chcete nejakým spôsobom vylepšiť návrh zákona, ale napr. v r. 2015 bola prijatá nar. MV SR vyhláška o udeľovaní ŠO SR z osobitných dôvodov a to presne boli citované dôvody a výnimky pre ktoré môže byť udelené dvojité ŠO a sú aj príklady - to mi dá p. št. tajomník za pravdu, že občan SR prišiel o občianstvo SR a mal možnosť si podať žiadosť aby ho získal opätovne. Ja som si skôr myslel, že Vám ide o to,  aby sme tieto formálne nejaké kroky uľahčili ľuďom, ale naozaj, ak to má byť návrat pred r. 2010, tak určite takýto návrh odmietam, budem hlasovať proti.

poslanec Marián Kotleba (ĽSNS): Ja túto iniciatívu vnímam s veľkým smútkom. Pretože dnes sú ukážkové vzťahy medzi Slovákmi a Maďarmi na južnom Slovensku, nie sú absolútne žiadne výraznejśie trenice, nejaké konflikty - viem o čom hovorím, ja som do 20-tich rokoch veľmi často trávil čas pri Šahách, čiže v dvojjazyčnom prostredí, a teraz sú naozaj tie vzťahy dobré. Naša strana má aj veľa maďarských voličov a máme medzi Maďarmi aj veľa sympatizantov a osobne mám veľa maďarských priateľov a nikto absolútne nerieši tieto veci. Môže byť nejaká skupinka obyvateľov, ktorí túžia mať to dvojité O., ale ja si myslím, že toto je tak nešťastne formulovaná záležitosť, že to jednoducho dnes iba odvráti pozornosť od rieśenia skutočných problémov, pretože aj občania maď. národnosti dnes trpia neschopnosťou vlády sa o nich postarať rovnako ako Slováci. Bojím sa, že sa otvorí zasa téma, ktorá bude polarizovať na južnom Slovensku celé enklávy. Sú dediny, ktoré boli niekedy rozdelené na slovenskú a maďarskú časť, teraz je tá spolupráca a komunikácia tam úplne bezproblémové, na základe tohto sa môže zasa stať nejaké napätie, je to podľa mňa absolútne nešťastné. Ľudia tu bojujú oprežitie - tak maďarskej ako aj slovenskej národnosti. Premiér mal zobrať svoju zodpovednosť a povedať že riešiť nejaké dvojité O. v tejto sitácii je obrovský hazard.

Gyimesi: Hazard to nie je, je to len ďalší z dôkazov, že táto koalícia tu pracuje, stíha riešiť aj iné veci než je Corona, toto je chválitebné a nie vec pre kritiku. Ale ja som veľmi vďačný p. posl. Kérymu zato, že spomenul tú vyhláśku, presne tá vyhláška je jednoduchšia v tom, ako sa dá to ŠO slovenské, ktoré občan stratil získať späť, než je to v tejto novele. Pretože novela prepokladá, že ten občan ktorý žiada o vrátenie občianstva musí preukázat, že v čase straty slovenského občianstva v tom druhom štáte preukázateľne žil 5 rokov. T.zn. že tam mal trvalý pobyt, tolerovaný pobyt, alebo prechodný pobyt, atď. Kdežto vo vyhláške ktorú ste pred chvíľou ukazovali, stačilo četsné vyhlásenie, že tam žije. Dnes už bude potrebovať potvrdenie z toho daného štátu. Táto novela ide proti záujmom týchto ľudí a nepovažujem ju za šťastnú.

Moderátor: Ale prečo to nriešite v strane?

Gyimesi: My sme to riešili v čase prijímania programového vyhlásenie vlády, dostalo sa to do PVV takto, O. Dostál dokonca aj v medzirezortnom prip. konaní  pripomienkoval návrh, organizoval aj hromadnú pripomienku, bol aj na vyhodnotení týchto pripomienok, neprešlo to, pretože PVV hovorí niečo iné, predpokladám, že urobíme ešte jeden pokus to zmeniť, ale nedávam tomu nejakú veľkú šancu.

Moderátor: Prekážkou je SAS?

Gyimesi: Zjavne áno.

Klus: P. Gyimesi dovoľte primenúť že minister vnútra je za stranu OĽANO, Vy ste tiež predstaviteľ strany OĽANO, MV pripravilo túto konkrétnu zákonnú normu, na základe PVV za ktoré ste Vy hlasovali...

Gyimesi: Na základe PVV kde ste Vy robili cirkus aby sa to nedostalo do PVV tak, aby to vyhovovalo všetkým.

Klus: Vy žartujete. Ale toto prestáva byť vtipné, pretože si naozaj, naozaj protirečíte.

Gyimesi: Toto je fakt

Klus: Neobviňujte SAS z toho, čo robí minister vnútra so stranou OĽANO pre pána kráľa. Robíte hanbu samému sebe. Ale prosím Vás pekne.

Kotleba: Kotleba: Ja by som Vás chcel v mene všetkých obyvateľov SR bez ohľadu na politické tričko a príslušnosť poprosiť trošku, nerobme teraz sociálne experimenty aj v takýchto otázkach, proste venujme sa tomu, čo ľudí naozak trápi. Viete naozaj ti ľudia nechcú vidieť to, že ešte aj v rámci koalície tu máte kvôli takýmto veciam hádky rozbroje, lebo oni naozaj potom už takejto vláde nemôžu veriť a dnes sa ľudia boja o to, že tu bude o mesiac možno o dva týždne a toto im na istote nepridáva...

Klus: P. Kotleba uisťujem Vás, že toto ľudí trápi, my dostávame denno denne niekoľko desiatok podnetov na naše zastupiteľské úrady že žijú napr. v UK ktoré od 1. januára nemá žiadnu väzbu s EU a potrebujú získať druhé občianstvo a nechcú stratiť to slovenské. Takže pre týchto ľudí je to absolútne dôležité, aby tento zákon začal platiť čo najskôr. Čo sa týka českého občianstva, už som to spomínal, britského, rakúskeho, nemeckého - tam máme najviac takýchto ľudí, ktorí nás permanentne prosia zmeňte to...

Kotleba: Ja tomu rozumiem, ale potom to nastavte tak, aby to nevyvolávalo takéto emócie
Klus: Vyvoláva to etnické váśne a ja keby som dostal inštrukcie od niekoho aby som vyvolal etnické napätie na Slovensku nerobím to lepšie, ako to robíte Vy p. Gyimesi.

Gyimesi: Vy máte inštrukcie z inej strany, áno.

Klus: A mňa o to viacej mrzí že si potom obtierate svoje ústa o stranu SaS

Gyimesi: Ja by som bol veľmi rád, keby ste nerobili kotrmelce vo Vašich názoroch, keď dvakrát ako opozičný poslanec predložíte návrh voči ktorému teraz vlastne brojíte.

Klus: Vy ste ma nepočúval.

Gyimesi: Akože nie, však som si to dnes pozrel. Dvakrát ste predkladali zákon

Klus: Dobre hovoríte, áno, tak to je. Dvakrát som sa snažil...

Gyimesi:  ... ktorý vracal stav pred rok 2010. Dnes je to už ináč.

Klus: Dvakrát som sa snažil predložiť zákon, aby ľudia o takéto občianstva neprichádzali.

Gyimesi: Všetci

Klus: Všetci. Áno. Prečo nie.

Gyimesi: A teraz - aký je rozdiel?

Klus: Akurát že za ten čas...

Moderátor: Diváci tomu nerozumejú - musí naozaj jeden dorozprávať a druhý sa potom zapojí. Pán Klus nech sa páči.

Klus: Ešte raz. Nám sa jedná o to, aby 3500 ľudí neprišlo zbytočne o svoje občianstvo. Títo budú mať zvýhodnené podmienky aby to slovenské získavali.  Keď ste spomínali citové historické jazykové väzby, ukazuje sa - aj potom čo sa udialo v roku 2014 na Ukrajine, že je to veľmi nebezpečný koncept. Tak preto sme trvali na tom, aby tio bolo európske riešenie. Európske riešenie nehovorí o citových historických a  jazykových väzbách, ja rozumiem tomu, ak niekto potrebuje mať maďarské a slovenské občianstvo zároveň, keď tam žije, keď tam podniká, keď tam pracuje, keď je zo zmiešaného manželstva,  a má pevnú väzbu na tú druhú krajinu.

Moderátor: Materinský jazyk, napríklad?

Klus: No toto je ten problém. Lebo takto to máme napr. na východnej Ukrajine - ľudí, ktorí sa tvária, že potrebujú dostať pas inej krajiny a vďaka tomu sa tam vytvára veľmi nebezpečné etnické napätie.

Gyimesi: Také isté napäie by eventuelne mohol ten maďarský krajanský zákon moho vyvolávať aj v Rumunsku, čo nevyvoláva, v Srbsku, Slovinsku, tieto krajiny povoľujú svojim občanom dcvojité občianstvo a je to tam bez akýchkoľvek problémov. Tak sa Vás pýytam, čoho sa bojíte?

Klus: Asi máte iné informácie.

Moderátor a všetci: Aj v Rumunsku je veľmi zlé...

Klus: Pozrite sa čo tento zákon vyvolal napr. na Podkarpatskej Ukrajine, tam sa môžeme rozprávať o vážnych problémoch.

Gyimesi: Na Ukrajine je to... áh (vzdáva to)
Moderátor: Páni, tu sa už ale ďalej nedostaneme, ale čo spôsobí tento návrh voči cudzincom, ktorí pricháduajú na Slovensko? Budú mať ľahšie podmienky?

Gyimesi: Myslíte na získanie slov. občianstva? Nie, tak tam je podmienka 8 rokov mať trvalý pobyt, tá sa neuplatňuje v prípade občanov cudzích štátov, ktorí sú držiteľmi osvedčenia - preukazu zahraničného Slováka - tým stačí žiť len 3 roky na Slovensku. Čo je tiež diskrepancia, prečo je to tak že títo len 3 roky kým naši občania musia v zahraničí žiť 5 rokov ... to by sme tiež mohli zmeniť, keď chceme dať ľuďom viac slobody, ako ste sa vyjadrili pred chvíľou. Čiže vidím tu dvojaký meter aj pri týchto občanoch.
Moderátor: P. Kotleba ste zato, aby sa zmenili aj pravidlá pre cudzincov, ktorí sa chcú stať občanmi SR?

Kotleba. P. readktor ja Vám poviem pravdu, my teraz túto otázku v strane absolútne neriešime, pretože my vnímame, že dnes majú občania úplne iné problémy.  A vidíme počas tejto krátkej debaty, sme tu hodinu a štvrť a je tu už obrovské napätie, lebo tieto otázky je podľa nás absolútne nevhodné v tejto chvíli rieśiť. Vláda by sa mala koncentrovať na to, čo každý deň ľudia prežívajú, s čím každý deň bojujú a tieto žabomyšie hry - vyčerpávajú ich to a zbytočne ukazuje, že tá vláda naozaj  nerobí pre ľudí, ale plní si svoje nejaké vzájomné dohody, alebo ako by som to nazval...
Moderátor: P. Kéry, cudzinci na Slovensku?
Kéry: Ja si myslím, že zákon je dostačujúci a nadviažem trošku na p. št. tajomníka Klusa, ktorý sa ohradil, keď som povedal, že príliš sa hádajú poslanci a členovia vlády, ale toto je tá výnimka ktorá potvrdila pravidlo.
Klus: Ja sa všetkým občanom za to ospravedlňujem, len je to naozaj veľmi citlivá záležitosť.

Kéry: Pán štátny, ale toto je typický príklad toho, že mnohé veci by ste si Vy mali vyriešiť vo vnútri, predtým než uzrú svetlo sveta.  P. poslanec, ale celkom ste mi neodpovedali na otázku - konkrétnu otázku - ak to má byť vylepšenie nariadenia ministerstva vnútra nemal by som s tým nijaký problém. Ak chcete aby sa ten zákon vrátil pred rok 2010, prosím Vás nerobte to, toto je, to ste sa vybrali veľmi zlou cestou.
Gyimesi: Pre časť občanov SR je to vec cti. Je to vec, na ktorú čakajú od roku 2010. A ja Vám môžem garantovať, źe tých občanov nie sú masy, tak ako sa vyjadril p. Slota a ja som až nemilo prekvapený, že v roku 2021 sa tu bavíme o zákone ktorý prjímal Fico Mečiar so Slotom
Moderátor: Koľko ich je podľa Vás na južnom Slovensku, čo majú záujem o občianstvo MR?

Gyimesi:  Nemám žiadny prieskum, ale k pravde patrí aj to, že - a to je tiež ďalší argument, že prečo by sme to mali dovoliť - MR napríklad nevydáva informácie do SR o občanoch, ktorí prijali maďarské občianstvo. Čiže eventuálne si ho môžem prijať aj ja  SR sa to niekdy nedozvie. To je jeden argument. Druhý argument v tejto verejnej diskusii bol, že tu si budú robiť maďarské politické strany kampaň. To si môžu aj teraz. Veď si môžu obilboardovať celé Slovensko, keby to chceli, ale nerobia to a nerobili by to ani vtedy, keby ...
Moderátor: Myslím že 64 žúp malo taký pokus v Šamoríne

Gyimesi: Veľmi neúspešný a myslím že si tu otvárali aj pobočku ktorá nikdy nefungovala, čiže ja to vnímam ako veľmi marginálnu záležitosť.
Klus. veľmi nepríjemný príklad z Ukrajiny kde dokonca niektorí štátni predstavitelia z Maďarska chodili kampaňovať v prospech niektorých konkrétnych starostov. Tomuto sa chceme vyhnúť práve tým, že ideme po moderných európskych princípoch. Keď hovoríte o cti, mňa by naozaj zaujímalo, v čom sa zmení život človeka, keď nemá žiadnu väzbu na inú krajinu, tým že príjme občianstvo tejto krajiny.
Gyimesi: Nikdy to nepochopíte p. št. tajomník, pretože Vy nemáte väzbu k tomuto štátu - Vy máte k SR veľmi silnú čo je chvályhodné a takto je to v poriadku, ale musíte si uvedomiť že v SR žije veľmi veľa ľudí ktorí majú takúto citovú väzbu k Maďarsku. To neznamená že nie sú lojálnymi občanmi SR, alebo že tu nechcú žiť. Oni chcú žiť tu na Slovensku a chcú mať jeden pas v ruke, alebo tu si hriať pri srdci  aby ho mali.  To je celé. Nič iné nechceme a nič iné nepožadujeme.
Kéry: P. poslanec mrzí ma, že ste citovali len. p. Slotu, ale čo poviete na popredného politika maď. menšiny na Slovensku p. Solymosa, kt. to takisto veľmi skritizoval.

Gyimesi: P. Solymos mal 4 roky od r. 2016 do r. 2020, ako člen vlády SR šancu predložiť takýto zákon. Ani sa o to nepokúsili, takže ja by som na mieste p. Solymosa nehovoril vôbec nič.
Kotleba: Z mojej strany tiež krátka reakcia. P. kolega ja sa Vás snažím chápať, ale podľa mňa je to veľmi nešťastná iniciatíva aj z toho pohľadu že teraz je to sčítanie obyvateľstva a v rámci neho sú už na južnom Slovensku obrovská billboardová kampaň v maďarskom jazyku ktorá hovorí o tom, aby ľudia žiadali maďarské školy, aby sa prihlasovali k identite, k národnosti - to je absolútne v poriadku, ale tie billboardy nie sú úplne celkom v poriadku a do tejto situácie prichádzate s takouto vecou - je podľa mňa umelé prilievanie oleja do ohňa a nespôsobí to nič pozitívneho.
Klus: Musím sa aj ja..., že sa nám podarí vyriešiť ostatné krajiny a že sa naši občania nebudú prichádzať o slovenské občianstvo čiže ja sa tejto iniciatíve veľmi teším.
Moderátor: Na tú prax si počkáme, uvidíme ako sa bude preukazovať v realite. Páni, eśte raz veľmi pekne ďakujem....

Prečítajte si tiež:

2021-04-15 Denník N, Zoltán Szalay, Prečo sa stal György Gyimesi hviezdou maďarskej politiky na Slovensku
2021-04-15 Aktuiality.sk, Tomáš Kyseľ, Kto je Matovičov poslanec Gyimesi: spojenec maďarských radikálov, ktorý sa vzdal slovenského mena
 
 

The index.php: SIZE[b]: 27,706 MODIFIED: 2021.01.22 22:13:44.MD5: f5341ba7412a090aa762cfdb4916ed98 STATUS: OK  This window is : x