Úvod / Nyitóoldal
   
 
Oto Psenak  22-04-17   280  
0
Našinci už dobrých 100 rokov žijú v informačnej bubline izolovaní svojou politickou triedou od diania v susedných krajinách. Tak ako donedávna väčšina vôbec nevnímala, že susedíme s nejakou Ukrajinou, nikto nevenoval pozornosť ani vnútorným pomerom v Ruskej federácii. Tak sa mohlo stať že stálica ruskej politickej scény Vladimír Žirinovskij mal na Slovensku nulovú publicitu. Pritom išlo o zaujímavý fenomén - o politika v roli agresívneho klauna, s akými sa stredoeurópske štáty rozlúčili ešte v 90-tych rokoch - v osobe Sládka, Slotu, Torgyána.  

V Rusku sa však verejný diskurz uberal iným smerom a politik vždy pripravený "nasadnúť do tankoch a zrovnať Budapešť" bol stále žiadaný. Žirinovského strana LDPR na čele s predsedom - cynickým bavičom a vojnovým štváčom - sa tri desaťročia držala v parlamente. Krikľúň, ktorý vzišiel z KGB so závadným pôvodom dokázal osloviť časť ruského elektorátu a vsugerovať drobným ľuďom s chronickým pocitom menejcennosti pocit veľkosti a vojenskej sily. Jeho nenávistné tirády slúžili ako pokusné balóniky pre mocného muža v pozadí. Ten si ostatne Žirinovského veľmi vážil aj preto, lebo - podobne ako líder komunistov Zjuganov - sa nikdy nesnažil získať vládnu moc a jeho snaha sa zameriavala výlučne na zobchodovanie mandátov svojej strany.

Bizarné boli aj okolnosti smrti 75-ročného politika. 22. decembra 2021 z tribúny ruského parlamentu počas rozpravy o ruských diplomatických nótach USA a krajinám NATO asi neplánovane vyzradil konečný cieľ tohoto snaženia - útok na Ukrajinu a 22. február ako deň začiatku vojny. 2. februára bol hospitalizovaný v nemocnici s diagnózou Covid (voči ktorému bol zaočkovaný 8 krát) a krátko nato upadol do kómy z ktorej sa už neprebral.  Už 25. marca sa objavili správy o jeho smrti, avšak oficiálne zomrel až 6. apríla.Vystúpenie Vl. Žirinovského v Štátnej dume RF 22. decembra 2022
od časovej značky 8:00


Som rád, že v decembri 2021 sme zacítili vôňu ruskej jari. Prvýkrát po mnohých rokoch, najmä za posledných 30 rokov, zaznel hlas ruskej diplomacie: tu sú naše body, splňte ich, ale nevyberajte si z nich jednotlivo. Splníte všetko, alebo spúšťame vlastný bol za nesplnenie týchto bodov. Je to tak, pretože môže byť neskoro, nesmieme dovoliť 22. jún. Stalin stále čakal: čo ak sa to nestane, čo keď sa to podarí. A čakal. Tri milióny boli zajatí a polovica krajiny bola spálená, pretože rozkaz nebol vydaný včas. Teraz je čas, celý svet vidí program, čo požadujeme, čakáme, dúfame. A my nikoho neohrozujeme, oni ohrozujú nás, na našej hranici stoja cudzie jednotky, do susednej krajiny dovážajú zbrane, všetko je ako v roku 1941. Všetky tie nemecké divízie, zbrane.

Nemci, Maďari, Rumuni, Taliani, a celá Európa bola v roku 1941 proti nám. A teraz je NATO - 30 krajín - celá Európa. Cvičia a pripravujú sabotérov. Preto [ako koná ruská vláda] je veľmi dobré, robí nám to radosť. V tomto smere plne podporujeme našich diplomatov. Ale z toho čo včera povedal prezident [Putin], sa mi páčila iba jedna veta. Na rozdiel od ľavicových strán povedal, že nebudeme akceptovať prázdne reči o našich návrhoch, žiadne: áno neskôr, áno, ale stretneme sa v Ženeve, v Helsinkách, áno, uvidíme... nie! 

Buď to urobte, alebo zvolíme inú možnosť. Ale už nikdy by sa nemal zopakovať 22. jún o štvrtej ráno. Nech je to radšej ...  22. februára o štvrtej ráno 2022.

Odchádza tento rok, rok Byvola, tvrdohlavý, podľa východného kalendára. Rok 2022 bude rokom Tigra. Toto bude skok, prielom ruského tigra. Nie nadarmo bol tento tiger Amur zachránený na Ďalekom východe. Teraz nech je rovnaký výsledok v zahraničnej politike. Aby potešil. A zásluhu na tom má iba Liberálnodemokratická strana. Nikto si to nemôže prisvojiť. Len si pozrite moje vystúpenia v decembri a novembri na rôznych politických akciách. Povedal som to, svojimi slovami - ako sa s nimi rozprávať, čo od nich požadovať. Netreba sa zdráhať: poďme na to! Ak odmietnete, môžeme prijať iný program a vy pocítite o štvrtej hodine ráno 22. februára. Prial by som si, aby bol rok 2022 rokom mieru, ale vážim si pravdu.

Už 75 rokov hovorím pravdu. Toto nebude pokojný rok, bude to rok, keď sa konečne Rusko opäť stane veľkou krajinou a všetci budú držať hubu a rešpektovať našu krajinu. Inak nám zavrú ústa a vyhladia Rusov najskôr na Donbase. a potom v západnom Rusku. Preto sme za nové smerovanie ruskej zahraničnej politiky!


 

Udalosti v Rusku a na Ukrajine za posledné desaťročie v chronológii Watson.sk:


 
 
 
 
 

The index.php: SIZE[b]: 27,706 MODIFIED: 2021.01.22 22:13:44.MD5: f5341ba7412a090aa762cfdb4916ed98 STATUS: OK  This window is : x