Nezávislý týždenník. Vychádza od roku 1881Független hetilap. Alapítva 1881-ben
Ročník 8. (71.)20/05/20228. (71.) évfolyam
  Úvod / Nyitóoldal
   
 
Zilizi Kristóf   22-05-16   74  
0
Nagyszabású, felemelő esemény részesei lehettek, akik március utolsó hétfőjén, 28-án egy napsütéses délután Késmárkra látogattak. Immár két időpont eltolása - november 19., január 29. - után "3 a magyar igazság" jegyében mondhatjuk, hogy március 28-án immár sor kerülhetett Thököly Imre bronz lovasszobrának leleplezésre, melynek alkotója Győri Sándor szobrászművész.  
Oto Psenak   22-05-15   179  
0
Denník N je médium slobodných ľudí. Vznikol ako výsledok vzbury redaktorov pri predaji SME Pente, a SME zasa vzniklo po obsadení Smeny Vladimírom Mečiarom. Noviny majúce v DNA toľko občianskej vzbury sa teraz odhodlali na počin vskutku nevídaný - idú vydávať maďarskú jazykovú mutáciu NAPUNK (náš deň) pre príslušníkov menšiny. Chcú tým takpovediac rozobrať Berlínsky múr ktorý v Bratislave postavili ešte českí legionári v r. 1919. A ukončiť karantenizáciu maďarčiny, ktorá v slovenských médiách úplne absentovala, aby zbytočne nedráždila čitateľov či divákov, ktorí - ako je známe - majú s Maďarmi zlé historické skúsenosti. Mohli by sa nebodaj začať pýtať, odkiaľ sa tí Maďari vlastne na Slovensku vzali a prečo tu stále ešte sú, keď oni - slovenské publikum - považovalo maďarskú otázku za dávno vyriešenú...  
Oto Psenak   22-05-09   607  
0
Slovenská sporiteľňa, a.s.poskytujúca kontokorentný úver pre Novocentrum Nové Zámky, a.s. (ďalej len „Dlžník“) vyžaduje toto vyhlásenie od Mesta Nové Zámky ako 100 % akcionára, že bez predchádzajúceho písomného súhlasu Banky nevykoná žiadne právne úkony, v ktorých dôsledku by mohlo dôjsť ... že Dlžník sa stane spoločnosťou v kríze... Znie dôvodová správa k Patronátnemu vyhláseniu. A hoci poslanci z primátorovho kŕdľa  takéto čudo ešte nikdy nevideli, predpokladajúc že je to ďalšia zlodejina, zahlasovali svorne a bez zaváhania. A ani neboli ďaleko od pravdy - mestská akciovka totiž s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou tento úver nebude vedie splatiť.  
Oto Psenak   22-04-27   417  
0
Bývalý minister školstva je zaujímavým zjavom na slovenskej politickej scéne. Intelektuál, publicista, vysokoškolský učiteľ, minister, bloger a putinský trol - pomerne pikantná zmes v jednom balení. Časť zlých rozhodnutí urobil náš hrdina sám, iné zaňho urobila takpovediac doba - resp. bublina, v ktorej sa socializoval.  
Zilizi Kristóf   22-04-23   108  
0
Agócs Béla neve minden bizonnyal nem ismeretlen széles e pátriánk értelmisége számára. E neves személyiség ebben az évben hatvan esztendővel ezelőtt látta meg a napvilágot a Rozsnyó melletti Baracán. Szűk 21 éve, április utolsó napjaiban halt meg. Pontosan sajnos nem tudjuk máig sem a napot, de a magyar adásban, amire frissen emlékszem, 2001.május 9-én jelentették be halálát. 39 éves volt. A nem egész 4 évtized alatt, ami megadatott neki, sokat tett, alkotott, működött, harcolt a magyar ügyek érdekében elsősorban az oktatás területén. Akár egyedül, kisebb számú követő mellett, fáradságot, kiégést, elveszett labdát nem ismerve tevékenykedett.  
Oto Psenak   22-04-18   109  
0
V týchto časoch, keď odvaha náramne zlacnela a kadejaký facebookový občan vyzýva na vzburu proti vlastnej vláde, NATO či rovno USA, si nezaškodí pripomenúť ľudí a udalosti z dôb, keď odvaha a statočnosť boli nedostatkovým tovarom a po každom prejave nesúhlasu nasledoval trest. Výbor na obranu nespravodlivo stíhaných (VONS) vznikol v štruktúrach Charty '77 27. apríla 1978. Jeho hlavnými aktérmi boli Václav Benda a Peter Uhl. Medzinárodnú publicitu získavali hlavne prostredníctvom Václava Havla. VONS - podobne ako príbuzné "komitéty" v Poľsku a ZSSR - mapoval súdne a policajné perzekúcie proti občanom, ktorí sa v tej alebo onej forme postavili proti vtedajšiemu režimu. Dialo sa tak najmä formou "Oznámení" (Sdělení), ktoré informovali o jednotlivých kauzách a zameriavali pozornosť medzinárodnej verejnosti aj na prípady drobných ľudí, ktorí by bez podobnej publicity ostali vydaní napospas policajnej svojvôli.  
Oto Psenak   22-04-17   768  
0
Čo sa može stať najhoršie ... že Krajský súd by zrušil svoje rozhodnutie a vrátil by to na okres... zaznelo v expozé JUDr. Závodského na septembrovom zastupiteľstve a po pol roku sa presne to "najhoršie" aj stalo. Kauza sa vracia na úplný začiatok a dr. Závodský bude mať opäť príležitosť obhajovať ukladanie zmluvných pokút vybraným dodávateľom a ich kreatívne vymáhanie prostým odpočítaním od faktúrovaného plnenia.  
Oto Psenak   22-04-15   602  
0
Ing. Rovňaník sa vzdáva funkcie na vlastnú žiadosť k 31.5. Potrebujeme zvoliť jeho nástupcu - komárňanského nominanta p. prednostky - ešte pred jesennými voľbami, aby v kresle kontrolóra naďalej sedel správny človek, ktorý nevidí, nepočuje a nedovtípi sa. A najmä nezačne obťažovať funkcionárov najskorumpovanejšieho mesta na Slovensku trestnými oznámeniami.  
Oto Psenak   22-04-11   1,115  
0
Celkom nedávno sme poukázali na šafárenie pri prenájmoch mestskej pôdy, keď kamaráti desaťročia hospodária na parcelách "bez právneho titulu" a na mestskú pôdu, za ktorú neplatia žiadny nájom, poberajú  poľnohospodárske dotácie od EÚ. Vtedy p. prednostka - bývalá funkcionárka PPA - vyhlásila, že situáciu riešia. A zdá sa, že ju už aj vyriešili - v marci v najväčšej tichosti vyvesili zámer, kde sa medzi miniatúrnymi predajmi objavila aj 40 hektárová parcela na Nesvadskej ceste. Za za 5 Eur/m2 vopred vybranému uchádzačovi ako prípad hodný osobitného zreteľa - nevieme akého. Z areálu pred ktorým voľakedy stál billboard lákajúci investorov do budúceho priemyselného parku sa pán primátor rozhodol predať jediné pozemky, ktoré patrili mestu. Podobná schéma sa osvedčila už na Dvorskej ceste, kde takto predával kamošom 10 ha za 1 Eur/m2 a teraz to chce zopakovať vo väčšom merítku ešte kým má v zastupiteľstve väčšinu o 1 hlas...  
Zilizi Kristóf   22-04-05   194  
0
Március utolsó vasárnapján, napra pontosan a 346 évvel ezelőtt a tavaly júniusban átadott, gyönyörűen felújított, a magyar kormány által gazdagon támogatott borsi Rákóczi-várkastélyban 27-én nagy számú jelenlévő részvételével emlékeztek meg a Nagyságos Fejedelem születéséről falujában. Reggel első alkalommal a Hon Tours Utazási Iroda szervezésében indítottak megközelítőleg 200 fővel a fedélzetén külön zarándokvonatot, 5 szerelvénnyel Budapestről Miskolcon, Szerencsen, Sárospatakon, Sátoraljaújhelyen, Tótújhelyen át Borsiba. A Rákóczi-gyorsat stílusosan Rákóczi feliratú mozdony húzta. A vonat déltájban robogott be Borsiba, majd a szomszédos Újhelyre húzták vissza pihenőpályára.  
Zilizi Kristóf   22-04-01   194  
0
A győri Könnyező Szűzanya búcsúja hagyományosan szent Patrik, az írek nagy szentje, az ország védőszentje liturgikus emléknapjához kötődik, amit március 17-én ül a katolikus egyház. Ehhez kapcsolódóan az elmúlt héten csütörtöktől vasárnapig Veres András püspök a Püspökvár kápolnájában készült interjújájában az ereklyékről is szólt, így szent Andráséről, valamint szent Hedvigről.  
Martin Výžinkár   22-03-29   855  
0
Je tu v Nových Zámkoch nový bikesharing, teda systém zdieľaných bicyklov. Ide o systém Biele bicykle (White bikes). Tento bikesharingový systém je komunitným systémom, čo znamená že pre získanie možnosti tieto bicykle používať je potrebné sa zaregistrovať a teda sa stať členom komunity Biele bicykle.
 Nateraz máme v meste vytvorených 14 stanovísk z ktorých je možné si bicykle požičiavať a kam ich je potrebné vrátiť. Jedno zo stanovísk je sezónne, je to kúpalisko Štrand - toto stanovisko bude prístupné počas sezóny prevádzky kúpaliska. Proste vyjdete na ulicu, sadnete si na bicykel čo je niekde neďaleko, dáte na oči slnečné okuliare, ruksak s plavkami a dekou na chrbát a s vetrom vo vlasoch šup na kúpalisko. Tam bicykel zamknete. Možno sa na ňom vrátite domov, možno sa prejdete po hrádzi a vychutnáte si príjemné večerné svetlo pri rieke.  
Oto Psenak   22-03-18   271  
0
Príbeh spracováva dramatické dni pred a počas mníchovských rokovaní Nevilla Chamberlaina (29. - 30. septembra 1938). Základom filmu je román Roberta Harrisa a aj v tomto prípade sa na pozadí historickej drámy odvíja malá napínavá epizóda - dvaja bývalí spolužiaci - Hitlerov tločník a anglický diplomat - sa snažia presvedčiť britského premiéra aby Mníchovskú dohodu nepodpísal, lebo tým Hitlera nezastaví, len ho povzbudí k ďalšej expanzii. Neville Chamberlain (Jeremy Irons) je však rozhodnutý stoj čo stoj zabrániť vojne ale súčasne aj získať čas. Ide o originálny projekt platformy Netflix a jeho premiéra bola koncom januára 2022. O mesiac neskôr Ruská federácia zaútočila na Ukrajinu a odrazu sa na Mníchovský diktát nedá pozerať inak, než optikou rusko-ukrajinského konfliktu.  
Oto Psenak   22-03-12   449  
0
História Ukrajiny je pre mnohých z nás terra incognita. V našej chronológii postupne zozbierame všetky udalosti, ktoré boli zaznamenané pod inými heslami, ale súvisia s Ukrajinou. Doplníme aj dianie posledných dekád, ktoré z obyvateľov Ukrajiny v permanentnej konfrontácii s Ruskom vyformovali fenomén, ktorého sme v súčasnosti svedkami: národ, ktorý sa nevzdáva.  
Oto Psenak   22-03-06   418  
0
2022. február 24-én elhunyt M. Nagy László, jeles felvidéki fotóriporter. A nyugdíjas éveiben Helembán élő és alkotó mester utolsó témája a helyben épülő Ipoly-híd  dokumentálása volt. Laci, nyugodj békében!
   
Oto Psenak   22-05-15   722  
0
... ale zrejme nie do správneho vrecka... žiadalo by sa dodať. O podivnom hospodárení primátora s mestskou pôdou sme písali v článkoch TU... a TU... Bizarnosť situácie dopĺňal fakt, že Mesto neriešilo firmy, ktoré desaťročia načierno hospodárili na mestskej pôde a nič za ňu neplatili, ale súdiť sa začalo s jediným nájomcom, ktorý platil riadne a včas. Podivné manévre okolo neho začali hneď, ako v roku 2015 vyhral verejnú súťaž. Vzápätí mu volal predseda komisie pre VOS viceprimátor Štefánik, ktorý dodatočne zistil problém. Nesprávne potvrdenie od Sociálnej poisťovne. SP potvrdila že nemá žiadne nedoplatky, kým Mesto žiadalo potvrdiť že nemá nedoplatky len určitého druhu. Keď vysvitlo, že firma sa nemieni s p. viceprimátorom "dohodnúť", ale súdiť, p. viceprimátor si to rozmyslel. Dňom 7.12.2015 bola podpísaná nájomná zmluva na 5 rokov.  
Oto Psenak   22-05-14   140  
0
Hrubík Béla írását ajánljuk olvasóink szíves figyelmébe látlelet-gyanánt. Az évtizedek óta MKP-színekben politizáló költő-ember, volt Csemadok-elnök, a minap Facebook bejegyzésben osztotta meg gondolatait. Írásában sejteti hogy a Covid-járvány mögött gonosz erők álhattak, valószínűleg ugyanazok akik kirobbantották az orosz-ukrán háborút. Másként hogy is lehetne magyarázni a Covid lecsendesedését a háború kitörése után... Zelenszkij ukrán elnököt "dülledtszemű, zöld emberke"-ként említi és a háború igazi áldozatait nem a legyilkot, megeröszakolt ukrán lakosokban látja, hanem a Németországi Putyin-hívő-, és emiatt adminisztartív megszorításokat elszenvedő orosz munkavállalókban. Az ukránok esetleges támogatását öngyilkosság-ként ecseteli és afelől sem hagy kétséget hogyan kellene ma megválaszolni a "rabok legyünk vagy szabadok" dillemmát - az olcsó gáz és kőolaj-ár szempontjából. Riasztó, hová süllyedt-züllött egynémely kultúrmiunkásunk. Emberpróbáló időket élünk, semmi kétség...  
Telek Lajos   22-05-08   243  
0
A ma már nyugalmazott ügyész úr tizenéves kora óta gyűjti az állam-és kormányfők személyesen aláírt fényképeit. Gyűjteménye mintegy 3000 darabból áll. Több évtizedes gyűjtő munkája eredményét nemrég könyvben jelentette meg. A kétnyelvű album mintegy 500 személyt tartalmaz rövid életrajzzal, információkkal és a legnehezebben megszerzett aláírások történeteivel együtt. 700 aláírás, aláírt fotó került publikálásra.  
Telek Lajos   22-04-23   318  
0
- Nyolc éve a Felvidék Szépe szépségversenyen indultál és az Internet szépe cím birtokosa lettél- Idézzük fel dióhéjban milyen emlékeid vannak arról a szépségversenyről és mit adott neked ez a verseny?
Számomra a szépségverseny és az Internet szépe cím egy nagyon pozitív élmény volt, amire még mai napig is örömmel gondolok vissza. Társasági emberként nagyon szeretek új embereket megismerni. A szépségverseny lehetőséget adott már a kezdetektől egészen a döntő napjáig, hogy örök barátságok szülessenek. Egy olyan világ nyílt meg előttem, amire addig nem is gondoltam.  
Oto Psenak   22-04-20   743  
0
O bývalom novozámockom prednostovi Petrovi Ághovi sme naposledy počuli vo februári 2020, keď odvolací súd rozhodol o kauze zlatých padákov bývalého primátora a prednostu a uložil im podmienečné tresty a peňažnú pokutu. Táto kauza bola pre P. Ágha mimoriadne devastujúca, najmä článok v týždenníku Plus7dní z marca 2018, ktorý znemožnil jeho ďalšie angažovanie sa na čele Asociácie prednostov úradov miestnej správy (ASPUMS) a ukončila aj jeho členstvo v Monitorovacom výbore eurofondového operačného programu "Efektívna verejná správa" pod gesciou Ministerstva vnútra. Zrejme z rovnakého dôvodu skončil približne v rovnakom čase aj jeho úväzok na Magistráte hl. mesta, kde pôsobil ako poradca bratislavského primátora pre eurofondy.  
Oto Psenak   22-04-17   232  
0
Našinci už dobrých 100 rokov žijú v informačnej bubline izolovaní svojou politickou triedou od diania v susedných krajinách. Tak ako donedávna väčšina vôbec nevnímala, že susedíme s nejakou Ukrajinou, nikto nevenoval pozornosť ani vnútorným pomerom v Ruskej federácii. Tak sa mohlo stať že stálica ruskej politickej scény Vladimír Žirinovskij mal na Slovensku nulovú publicitu. Pritom išlo o zaujímavý fenomén - o politika v roli agresívneho klauna, s akými sa stredoeurópske štáty rozlúčili ešte v 90-tych rokoch - v osobe Sládka, Slotu, Torgyána.  
Telek Lajos   22-04-16   131  
0
- Kezdhetjük azzal, hogy Te gyermekkorod óta látássérült vagy?
Igen. Mikor anyukám várandós volt velem a szervezetét megtámadta egy toxoplazma nevezetű vírus, amely miatt roncsolódott az én retinám és valamennyi agysejtem is. Szerencsére némi látás még maradt, mivel így születtem, azonban sose tudom/tudtam, hogy milyen a „jól látás” élménye.  
Oto Psenak   22-04-13   552  
0
P. viceprimátor Kádek je dôležitou persónou a v situácii keď primátor disponuje v zastupiteľstve väčšinou jediného hlasu, sa môže každý člen kšeftárskeho krúžku cítiť veľmi významne. Navyše ak je niekto predsedom predstavenstva meststskej akciovky - i keď predchodcami vybrakovanej a roky predĺženej - to tiež pridá na noblese.  
Oto Psenak   22-04-06   176  
0
Dokumentárny film režiséra Daniela Rohera vznikol vďaka šťastnej náhode - stretnutia režiséra so spolupracovníkmi Alexeja navaľného v dobe zápasu o jeho život v berlínskej nemocnioci Charite. Film získal prvú cenu na festivale Sundance Film Festival v januári 2022 a nepochybne by sa stal trhákom, keby 24 februára nevypukla vojna na Ukrajine. Otrávenie Navaľného bolo kamienkom v dráme, ktorá vyústila do vojenskej agresie proti Ukrajine.  
Telek Lajos   22-04-04   231  
0
Most jelentkezik második alkalommal a rovat, amelyben régi ismerőseimet hívom meg egy csésze kávéra és beszélgettünk múltról és jelenről.  A mai vendége a Fülek-i Štefan Mišík gitáros dalszerző és énekes. Van vagy 20 éve is annak, hogy találkoztam a Fülek-i Štefan Mišík barátommal, aki jó ideig a   Kanári-szigeteken élt és zenélt. Bízom benne, hogy mai történet is bizonyítja azt, hogy ha feladod az álmaid élve halsz meg de, kemény munkával kitárttól akkor megvalósíthatja álmait.  
Oto Psenak   22-03-30   139  
0
V roku 2018 sme na týchto stránkach predstavili konverzačné príručky maďarčiny firmy Lingea. Ukrajinská konverzácia vyšla v r. 2010, v druhom vydaní v r. 2020. Je to solídna knižôčka určená pre slovenskojazyčného čitateľa, ale v určitej miere je použiteľná aj pre Ukrajincov zaujímajúcich sa o slovenčinu. Autori samozrejme nemohli tušiť v akých súvislostiach sa našinci budú stretávať s ukrajinským jazykom - v kapitole Flirtovanie medzi otázkami Odkiaľ si? a Môžem Ťa pozvať na drink? nachádzame dialóg: Si tu na dovolenke, alebo služobne? Príručku dopĺňa malý obojstranný slovensko-ukrajinský slovník. Časť slovníka je zverejnená na stránkach fy Lingea tu...  
Oto Psenak   22-03-27   231  
0
18. januára 2022 bol na stránkach Združenia slovenskej inteligencie Korene publikovaný otvorený list učiteľa dejepisu PhDr. Ladislava Moravíka, ktorý vznikol ešte v novembri 2021 ako reakcia na rozhovor  PharmDr. Tichánkovej v Denníku N. Pani doktorka je poslankyňou obecného zastupiteľstva obce Varín a dlhodobo sa snaží zmyť z obce hanbu, ktorú väčšina kolegov p. poslankyne za hanbu nepovažuje - ulicu pomenovanú po Dr. Jozefovi Tisovi. Varín k takejto ulici prišiel na začiatku chaotických 90-tych rokov, dnes by už niečo podobné nebolo možné, pravda v rámci dohodnutého mlčania ani reverz nie je možný... Vo vzťahu k prezidentovi vojnového štátu sa na Slovensku totiž uplatňuje určité prajné mlčanie - z ankety o najväčšieho Slováka organizátori meno J. Tisu preventtívne vyškrtli, do reprezentačného výberu osobností vydavateľstva Ikar sa naopak dostal (písali sme tu...)  Spor p. poslankyne so zbytkom zastupiteľstva občas prekypí na stránky tlače a vtedy mobilizuje záujemcov na oboch stranách. Nižšie uvádzame text otvoreného listu spolu s krátkym komentárom v závere.  
Eva Polerecká   22-03-16   1,061  
0
V Nových Zámkoch sa stalo zvykom hasiť požiare až v čase, keď už horí celý dom vrátane strechy. Právoplatné rozhodnutia orgánov štátnej správy sa pokúšame zvrátiť pekným slovom, prípadne protestom pod lyžicou bagra. Stačí si spomenúť na prípad MVE Zúgov. Keď vtáčka lapajú, pekne mu spievajú a najlepšie je, ak si v procese povoľovania a zmien územného plánu nikto nevšimne, že sa vôbec niečo deje - článok TU... Rovnaký prípad bola aj výstavba obchodného centra na Vajanského ulici. Mesto pozemok predalo a občania so svojimi požiadavkami na zachovanie zelene prišli neskoro - článok TU...  
Oto Psenak   22-03-12   618  
0
Jedným z vedľajších bojísk vojny na Ukrajine sa stal aj mediálny priestor. Pomery pre proruskú propagandu boli na Slovensku tradične priaznivé. V mentálnom svete našincov sa dlhodobo snúbi obdiv k Rusku s nedôverou voči Západu. Roky sa tu formovali informačné siete utkané z frustrácie a dezilúzie obyvateľov, pre ktorých demokracia nepriniesla vytúženú prosperitu. Pandémia Covidu a odpor proti vládnym opatreniam vystupňovali informačnú konfrontáciu na maximum. Paralelene k mainstreamu sa z dvoch internetových rádií, videoblogov, siete facebookových stránok a webových portálov vytvorila alternatívna realita, ktorá síce neponúka ucelený pohľad na svet, ale šírením chaosu a dezinformácií podkopáva dôveru medzi ľuďmi a deštruuje občianske spolužitie. Vojna na Ukrajine toto naplno odhalila, ale súčasne poskytla jednoduchý triediaci kľúč.  
Oto Psenak   22-03-05   140  
0
November 1989 sa pomaly dostáva mimo historickej pamäte spoločnosti, aj preto je dobré si ho pripomínať. Publikácia Historického ústavu SAV ktorú v roku 2009 zostavil Jozef Žatkuliak s kolektívom sumarizuje deje a aktérov počínajúc sviečkovou demonśtráciou 25. marca 1988 a končí prvými slobodnými voľbami 8-9. júna 1990. Publikácia obsahuje aj 25 stranovú bibliografiu prác k tomuto obdobiu.  
 
Infoservis 
 
1092.05.20 május 20. A magyarországi főpapság I. (Szent) László elnökletével és a világi előkelők közreműködésével, a papság és a nép tanúskodása mellett Szabolcson zsinatot tart és határozatokat hoz. A zsinati határozatok képezik I. (Szent) László király ún. I. törvénykönyvét. (Határozatai: 1 —4.: korlátozza a papok házasságkötését; 5., 6., 23., 24.: védi az egyházak vagyonát; 7., 8.: rendelkezik a lerombolt vagy elpusztult templomok újjáépítéséről és felszereléséről; 9.: áttelepítéssel akadályozza a megkeresztelt izmaeliták — böszörmények — visszatérését a mohamedán vallásra; 10.: tiltja, hogy a zsidók keresztény feleséget vagy szolgát tartsanak; 11—12., 14—16., 25—26., 31., 37—38.: előírja az egyházi ünnepek, összejövetelek, a böjtök és a templom mellé temetkezés megtartását; 13., 20.: bünteti a házasságtörést; 17— 18.: intézkedik a külföldről érkező egyházi személyekről; 19.: kényszeriti a lakosságot, hogy a templomok közelében telepedjék meg; 21., 35—36., 39.: határoz az apátok és szerzetesek helyzetéről; 22.: fellép a pogány áldozás ellen; 27., 30., 33., 40.: szabályozza a tizedszedést; 28.: tanúk jelenlétéhez köti az istenítéletek megtartását; 29.: korlátozza a sátorban való misézést; 32.: bünteti a nemi erőszakot; 34.: elítéli az erkölcstelen nőket és a boszorkányokat; 41— 42.: rendelkezik a királyi bíráskodásról.)
1092.05.20 Na cirkevnej synode zvolanej z iniciatívy kráľa Ladislava I. boli vyhlásené mnohé nariadenia týkajúce sa cirkvi, ale aj laikov (celibát kňazov, zákaz pohanských prežitkov, obmedzenia práv izmaelitov a židov, ustanovenia o miestach, kde sa môžu konať tzv. božie súdy atď.)
1462.05.20 — I. Mátyás udvarmesterét, Vezsenyi Lászlót küldi II. Pius pápához, hogy a török ellen ígért segítséget megsürgesse.
1462.05.20 május 20. Megnyílik a budai országgyűlés. (Május 28.; a király szentesíti a törvényeket. Törvénycikkek; 1.: a hatalmaskodók a négy nyolcados törvényszéken kívül hosszabb vagy rövidebb határidőre a királyi személyes jelenlét elé idézhetők, ahol az ítélkezésben a királyi kúriában tartózkodó főpapok és bárók kötelesek részt venni; 2.; felsorolja a hűtlenség eseteit; 3.: számba veszi az egyházi bíróság elé tartozó ügyeket.)
1482.05.20 május 20. Beckensloer János volt esztergomi érsek Beatrix királyné kérésére közvetítésre vállalkozik III. Frigyes és Mátyás között.
1542.05.20 május 20. Franciaország hadat üzen V. Károly császárnak.
1742.05.20 május 20. Erdélyi országgyűlés Nagyszebenben. (Elrendeli két gyalogés egy huszárezred felállítását.)
1792.05.20 — A király részben módosítja a május 8-án benyújtott erdélyi törvényjavaslatokat.
1792.05.20 május 20. I. Ferenc e napra országgyűlést hirdet Budára. (Május 23.: I. Ferenc megérkezik Budára; május 24.: az országgyűlés ünnepélyes megnyitása; június 26.: a király szentesíti a törvényeket; június 27.: berekeszti az országgyűlést. Főbb törvénycikkek: 6.: a Franciaország elleni háborúra megajánlott segítség; 7.: a magyarországi iskolákban a magyar nyelv rendes, a kapcsolt részekben rendkívüli tantárgyként tanítandó; a király véleményt fog kérni arról, miként lehetne elérni, hogy a Helytartótanács a magyarul író törvényhatóságoknak magyarul válaszoljon; 8.: a magyar bányaügyet a Magyar Kamara alá rendeli; 10.: megszünteti az Illír Udvari Kancelláriát; 17.: lehetővé teszi az örökös tartományokban megítélt tartozások végrehajtását, ha az adós korábban e bíróságok illetékességének önként alávetette magát.)
1882.05.20 A Magyar Állam című napilapban megjelenik az első tudósítás az ügyről. A cikk szerzője a helyi plébános.
1882.05.20 május 20. Kálnoky gr. közös külügyminiszter, Reuss hg bécsi német nagykövet és Robilant olasz külügyminiszter aláírja Bécsben a német—olasz—osztrák—magyar hármasszövetség létrehozásáról szóló okiratot; azaz Olaszország csatlakozását a kettős szövetséghez. (Ha Franciaország megtámadná Olaszországot, Németország és Ausztria—Magyarország fegyveres segélynyújtásra kötelesek. Hasonlóképpen Olaszország, ha Németországot francia támadás éri; Ausztria—Magyarország az utóbbi esetre csak jóindulatú semlegességet vállal. Valamely negyedik hatalommal folytatandó háború esetére a felek jóindulatú semlegességre kötelezik magukat.)
1882.05.20 К. Маркс — Ф. Энгельсу. В Лондон. Монте-Карло, 20 мая 1882 г. — 35,50—52.
1882.05.20 Marx to Engels. 20 May
1892.05.20 Hviezdoslav Škultétymu
1922.05.20 Май, 20. Ленин пишет письмо в Политбюро ЦК РКП(б) "О "двойном" подчинении и законности".
1922.05.20 Май, 20. В ответ на письмо Секретариата ЦК РКП(б) о предложении поставить на обсуждение сессии ВЦИК вопрос о сокращении Красной Армии Ленин сообщает о своем согласии с этим предложением.
1922.05.20 Письмо Г.И. Благонравову по поводу законности арестов в Петрограде
1932.05.20 Троцкий Л.Д.: Кто должен участвовать в интернациональной конференции? (Левая Оппозиция)
1932.05.20 О снабжении и зарплате учительства
1932.05.20 Постановление СНК Казахстана № 29 «Об отпуске 10 тыс. пудов ржи из краевого резерва для оказания продовольственной помощи прикочевавшим в Караганду хозяйствам»
1932.05.20 Докладная записка наркома снабжения СССР А.И. Микояна И.В. Сталину о норме сдачи хлеба колхозами и МТС
1942.05.20 Pri automobilovej nehode pri Turanoch zomrel Hugo Humburský (*14. 8. 1911, Velké Bielice), prednosta zdravotníckeho odboru ministerstva vnútra, odborník v oblasti patológie.
1942.05.20 május 20. A Kommunisták Magyarországi Pártja (a további letartóztatások elkerülésére) határozatot hoz a pártmunka átmeneti szüneteltetéséről. (Utasítja a párttagokat, hogy vonuljanak illegalitásba.)
1952.05.20 Сталин И.В., Приветствие юным пионерам Советского Союза
1972.05.20 KGB press release about Bukovsky and Amalrik prepared for press conference with foreign journalists
1972.05.20 Справки на БУКОВСКОГО (2 стр) и на АМАЛЬРИКА (2 стр). Записка КГБ в ЦК № 1333-А от 20.05.72. "Для возможного использования на пресс-конференциях для иностранных журналистов"
2012.05.20 Tiltakozó megmozdulást tartott vasárnap a Jobbik a kereki Horthy Miklós-szobrot vörös festékkel megrongáló Dániel Péter ügyvéd és a magyargyűlölet ellen Budapesten. Dánielt rendőrök védték meg a tüntetőktől.The index.php: SIZE[b]: 27,706 MODIFIED: 2021.01.22 22:13:44.MD5: f5341ba7412a090aa762cfdb4916ed98 STATUS: OK  This window is : x