Nezávislý týždenník. Vychádza od roku 1881Független hetilap. Alapítva 1881-ben
Ročník 8. (71.)30/09/20228. (71.) évfolyam
  Úvod / Nyitóoldal
   
 
Oto Psenak   22-09-30   92  
0
Je to trošičku trápne, ale vcelku vtipné. Nie až také dobré, ako tanečné video G. Pischingera, ale oveľa lepšie ako tragikomické duo pred poslednými voľbami...
Mladý aktivista sa v ordinácii ponúkajúcej najvyšší štandard a prvotriedny katering zveruje doktorovi, ako už dlhšiu dobu pociťuje vnútorné znechutenie. Miluje svoje mesto ktoré sa niektorí ľudia snažia vykresliť ako čiernu dieru Európy. Pritom on to vidí úplne inak. Ako inak to on vidí sa žiaľ nedozvieme, lebo aktivista vzápätí už ubezpečuje, že má čo dať mestu a verí že aj mesto má čo dať jemu. "Neviem či ma chápete p. doktor" dodá veľavýznamne. Nato p. doktor odpovie rovnako významne "Hmm". Myslíme si, že p. doktor ho dokonale chápe...  
Oto Psenak   22-09-28   976  
0
Zbytočne by sme to aj zapierali, je to zvečnené na fotografii a naozaj sa to tak stalo. Pri rutinnej kávičke so psíkom sa pri mne pristavili traja rozhorčení obyvatelia nášho mesta, ktorí zvýšeným hlasom poskytli spätnú väzbu k programu, ktorý vysielame. Pán doktor, ktorý bude mať v novembri veľa času a bude sa venovať výhradne nám, bol spočiatku veľmi kritický, ale potom ďalších dvoch občanov skôr tíšil. Vraj je mesiac pred voľbami... Pani doktorka s pánom sekretárom volali hlavne po dialógu a si chceli vyjasniť, prečo neberieme telefón, keď oni sa s nami chcú porozprávať... Pán sekretár volal po dialógu najdlhšie a najnástojčivejšie, až sa to ani Minnie nepáčilo a začala vrčať. A napriek tomu že sme o dialóg s pánom sekretárom stále nemali záujem rovnako ako ani o selfie s ním, skúseným hmatom človeka pohybujúceho sa vo sfére showbiznisu siahol po telefóne a vyfotil sa s nami nedbajúc na protesty a vrčanie...  
Oto Psenak   22-09-26   515  
0
Podivný anonymný autor STOP HAZARDU, ktorý sa prvýkrát ozval v novembri 2020 a prispel k stiahnutiu vtedajšieho primátorského návrhu VZN o zákaze herní (a povolení kasín) dnes večer opäť napísal e-mail všetkým poslancom MsZ s apelom neschvaľovať VZN o zákaze herní (a povolení kasín). Pôvodne mal byť totiž na stredajšom zastupiteľstve takýto bod programu. Návrh však primátor nakoniec z programu schôdze stiahol (rovnako ako obdobný návrh v novembri 2020). Anonym asi nie je dobre informovaný, alebo naopak, vie niečo čo sa my dozvieme až v stredu... List sme ponechali v pôvodnom znení i s chybami.  
Oto Psenak   22-09-25   572  
0
V dnešnej časti nášho seriálu ponúkame čitateľom niekoľko obrázkov z areálu mestskej firmy Brantner a priľahlej skládky. A tiež dopĺňame do našej chronológie nový dátum. 18.02.2021, teda necelé dva mesiace predtým, ako dňa 7.04.2021 firma Limestonereal kúpila pozemok s mestskou skládkou,  firma Limestone SK odkúpila priľahlý areál v ktorom sídli mestská firma Brantner a cez ktorý vedie prístupová cesta k telesu skládky.  
Oto Psenak   22-09-25   317  
0
Aktuálny zoznam dlžníkov Všeobecnej zdravotnej poisťovne obsahuje 925 záznamov s celkovou výškou dĺžnej sumy 2,95 mil. Eur. Z toho 605 fyzických osôb dlží 1,99 mil. Eur a 320 firiem dlží 960 tis Eur.
Zoznam je zotriedený podľa výšky nedoplatku.  
Oto Psenak   22-09-24   415  
0
Sociálna poisťovňa zverejnila 19. septembra 2022  nový zoznam dlžníkov, fyzických i právnických osôb. Obsahuje takmer 130 tisíc mien, toho 880 z Nových Zámkov. Sumárny dlh za Nové Zámky je 2,6 mil Eur, 279 firiem dlží celkom 1,37 mil Eur, 601 fyzických osôb 1,27 mil. Eur.  
Oto Psenak   22-09-21   1,190  
0
Aspoň tak nám to tvrdil anonymný pisateľ listu, ktorý sme našli v schránke. To by musela byť obrovská náhoda, pomysleli sme si - minule nevesta poslankyne Malperovej a teraz mama p. Václava a obaja sa stretnú na spoločnom predvolebnom billboarde p. primátora. Pozreli sme sa do lajstier a podľa svedectva zápisnice zo žrebovania bytov zo dňa 04. mája 2021 primátor naozaj vylosoval p. Alžbetu Václavovú, Chrasť 210, Bajč ako šťastnú nájomníčku 2-izbového bytu č. 15 Andovská 37B. A to je práve adresa, ktorú uvádza p. Marián Václav ako svoje trvalé bydlisko. Ale veľa nechýbalo a bola by sa udiala ešte väčšia náhoda, keďže podľa svedectva inej zápisnice aj samotný p. Marián Václav Chrasť 210, Bajč sa uchádzal o mestský nájomný byt, akurát ho 25. júna 2020 p. primátor nevylosoval... Hľa aké náhody sa dejú-nedejú v našom meste!  
Oto Psenak   22-09-20   858  
0
"Na čo sa toto všetko len podobá ?!" pýta sa hlavná hrdinka v ruskom filme "Dva dni", keď jej padne na hlavu jej vetchá kôlnička. To isté nás napadlo, keď sme opäť  zhliadli billboardy p. primátora na chátrajúcej budove býv. krčmy Slovan. O odstránení týchto billboardov ako nelegálnej stavby rozhodol p. primátor v októbri 2017 a takmer po roku ich nakoniec ich neznámy vlastník horko-ťažko aj odstránil. Predstavte si, že oný neznámy vlastník bol taký drzý, že si svoje billboardy umiestnil na budove, ktorá patrí primátorovej sesternici z Veľkých Uľán. A súčane taký šikovný, že prenajímal svoje reklamné plochy samotnému Mestu ešte dlho potom, ako Mesto rozhodlo o ich odstránení... A zhodou okolností tiež bolo pred voľbami...  
Oto Psenak   22-09-19   682  
0
Tam kde sme nič neurobili niečo pekné sľúbime a tam kde sme spôsobili katastrofu, tobôž. Hotel Korzo sa asi nedostane do predvolebných letáčikov p. primátora. Spoločne so svojim nominantom, ktorý opodiaľ prevádzkoval reštauráciu a kancelárske budovy zívajúce prázdnotou, priviedli mestskú firmu do krachu. Potom z nej potajomky predali inventár, jej jediný majetok - budovu prenajali na 40 rokov, rovno skasírovali 10-ročné nájomné ktoré podeli nevedno kam a napokon budovu nechali založiť v prospech nájomcu. Čistý tunel. Ako z neho urobiť success story?  
Oto Psenak   22-09-18   182  
0
Kniha Mareka Hudeca vyšla v roku 2022 a na necelých 200 stránkach popisuje hrôzy druhej svetovej vojny v Nových Zámkoch, počas ktorej mesto utrpelo tri kobercové nálety. Odhady sa rôznia, ale počet obetí náletov mohol dosiahnuť čislo 4.000. Mladý spisovateľ vychádzal z poznámok svojej starej mamy Kláry Szőkeovej, ktorá hrôzy vojny prežila ako 10-ročné dievča. Najcennejšie časti dokumentárneho románu sú úvahy autora o kolektívnej pamäti, o strácaní spomienok po vystriedaní 3-ch generácií, o zmene jazykového kódu v mladosti. Koľko vecí sme sa nestihli spýtať svojich starých rodičov a rodičov. Autor poctivo zaznamenal spomienky pamätníkov i dochované dokumenty a pokúsil sa zrekonštruovať dobové súvislosti i príčiny tragických udalostí.  
Oto Psenak   22-09-17   69  
0
Ma délután jelent meg a Körkép hírportálon egy Blackout – Anarchiára és fosztogatásokra készül a berlini rendőrség c. cikk. Amely arról értekezik, hogy a német fővárosban több vészforgatókönyv is létezik arra az esetre, hogy az energiaválság miatt elszabadulnának az indulatok. A hír, amely akár rémhírként  is megálná helyét, abból a szempotból érdekes, hogy sem a magyar sem a cseh-szlovák hír-térben nincs, ill. nem volt jelen három napja, amikor a német sajtóban megjelent. Viszont az orosz hivatalos médiát ez a hír már néhány napja foglalkoztatja és a Google jelenleg 12 hivatkozást tartalmaz 2-3 nappal ezelőtt fogant orosz nyelvű cikkekre.  
Oto Psenak   22-09-16   2,435  
0
Mestský úrad práve zverejnil zoznam kandidátov do nadchádzajúcich komunálnych volieb, ktoré sa uskutočnia 29. októbra 2022. O primátorskú stoličku sa budú usilovať 4 kandidáti.
O 21 poslaneckých mandátov v 7 volebných obvodoch sa uchádza celkom 80 kandidátov, v každom obvode sa volia 3 poslanci.
Na kandidátke sme nenašli mená ako Borbely, Uhrin, Hudák, Török, Demo, Mészáros, Hozlárová. Najmladším kandidátom je Rebeka Kirilova, JUDr. 30 r., najstaršou Mária Malperová, PaedDr. 72 r.  
Oto Psenak   22-09-13   483  
0
A prišli sme o ňu tým najtriviálnejším spôsobom - nenazbierala potrebných 500 podpisov. Mladá právnička, asistentka europoslanca Miroslava Radačovského a hviezda alternatívnej scény šíriacej alternatívne pravdy cez éter internetového rádia Infovojna, žije v Nových Zámkoch a usilovala sa o poslanecký i primátorský mandát.  Svoj neúspech pri zbieraní podpisov vysvetľuje veľkou popularitou súčasného primátora a nesmiernou vďačnosťou novozámockého ľudu za nový asfalt na cestách i chodníkoch. Nevieme posúdiť do akej miery môžu hviezdy dezinfoscény objektívne posúdiť pomery v našom čoraz menšom meste, ale čo si Judita L. určite musela všimnúť, že verejná mienka tu bola rozkolísaná a v mysliach ľudí vládol strach, nedôvera a zmätok dávno predtým, než na tom začali pracovať proruskí troli...  
Oto Psenak   22-09-11   90  
0
Kniha ruského žurnalistu Daniila Turovského (nar. 1990) mapuje v 37 kapitolách najzaujímavejšie príbehy z ruského hackerského prostredia. Typický ruský hacker bol mladík zo zlých sociálnych pomerov, ktorý našiel v internete nekonečný zdroj hier a zábavy a neskôr zistil, že existue čierny trh s kradnutými americkými kreditkami a ukradnúť ich nie je ani veľmi ťažké ak prenikne do systémov amerických e-shopov. Fenomén kybernetických útokov si čoskosro všimol aj ruský štát ale skôr než o ochranu vlastných informačných systémov sa zaujímal o možnosti krádeže citlivých informácií v zahraničí a veľký vydieračský potenciál podobných informácií. Tak sa skôr či neskôr všetci významnejší ruský hackeri ocitli v sietiach ruskej tajnej služby a jej špeciálnych filiálok zameraných na vedenie informačnej vojny.  
Oto Psenak   22-09-08   435  
0
Na mestských stránkach sa 5. septembra znenazdajky opäť objavil Návrh všeobecne záväzného nariadenia o podmienkach umiestňovania herní na území mesta Nové Zámky. Preložené do zrozumiteľného jazyka, sa O. Klein opäť pokúša o to, s čím neuspel pred dvomi rokmi - o vytvorenie monopolu pre kasína v Nových Zámkoch. Návrh vznikol celkom svojvoľne, nikto primátora ani MsÚ podobnou úlohou nepoveril. Cítiť že verejná mienka má záujem o tému, dokonca sa objavila aj v predvolebnej agende kandidátov. Ale všetkým ide o reálne obmedzenie hazardu a nie o uprednostnenie prevádzkovateľov kasín pred ich menšími konkurentmi ako sa o to dlhodobo pokúša primátor.  
Oto Psenak   22-09-29   291  
0
Finančné riaditeľstvo zverejňuje zoznam daňových dlžnikov u ktorých úhrnná výška daňových nedoplatkov presiahla 170 Eur podľa stavu k 31.08.2022. Zoznam bol vytvorený zlúčením daňových nedoplatkov daňových dlžníkov evidovaných daňovými a colnými úradmi. Spolu 662 dlžníkov z Nových Zámkov má nedoplatky v sumárnej výške 26,6 mil. Eur. Zoznam je zotriedený podľa výšky nedoplatku.  
Oto Psenak   22-09-27   365  
0
Ešte v nedeľu sa chlapci z Aliancie nechceli priznať k primátorovi a dnes s ním konečne dospeli k dohode. Rokovania boli ťažké ale úspešné. Charakterizovalo ich vzájomné porozumenie a otvorenosť. Inak to ani nemohlo byť, ak ide niekomu o dobro občanov a nie o hádky, nutne skôr či neskôr ku zhode dôjde. A všetci 4 občania, o dobro ktorých v tomto prípade šlo, dostali sľúbené po čom veľmi túžili. Maďarská politická reprezentácia je v Nových Zámkoch úplne na dne. A celkom zaslúžene.  
Oto Psenak   22-09-26   254  
0
Zdravotná poisťovňa Dôvera zverejňuje iba najvyšších dlžníkov, aktuálne pre Nové Zámky sú to dvaja platitelia. Zoznam dlžníkov zdravotnej poisťovne Union obsahuje 567 záznamov s celkovou výškou dĺžnej sumy 1,01 mil. Eur. Z toho 347 fyzických osôb dlží 656 tis. Eur a 220 firiem dlží 435 tis Eur.
Zoznam je zotriedený podľa výšky nedoplatku.  
Oto Psenak   22-09-25   421  
0
Nestrannému pozorovateľovi azda neušlo, že primátorský krúžok na billboarde má len 15 kandidátov. Akoby jeden riadok chýbal - nie je žiadny rozumný dôvod, aby sa o 21 mandátov uchádzalo 15 kandidátov. Rébus chýbajúceho riadku má jednoduché vysvetlenie - ďalšie miesta sú vyhradené pre kandidátov maďarskej koalície, ktorá sa tentokrát volá Szövetség - Aliancia. Sú to jej ľudia, ktorí patria do štvrtého riadku. Len sa k tomu akosi zdráhajú priznať...  
Oto Psenak   22-09-24   442  
0
I nezainteresovaný pozorovateľ predvolebnej kampane v Nových Zámkoch si musí všimnúť, že prezentácia jedného z kandidátov do MsZ sa vymyká z priemeru. Témy kampane, profesionálne prevedenie i potenciál kandidáta signalizujú že ide akoby o prípravu na primátorské voľby v r. 2026. Supermanažér akého sme tu nevideli od čias P. Ágha síce nevyštudoval vysokú školu v USA, ale stojí na čele Novozámockého bytového družstva združujúceho aktuálne 5452 členov z NZ. Len ich hlasy a hlasy rodinných príslušníkov by mali hravo stačiť na zvolenie nového primátora. Ale nestačia. A ani nemôžu, lebo oni P. Klobučníka nikdy nevolili ani za predsedu NZBD...  
Oto Psenak   22-09-22   944  
0
Posledné mesiace sme svedkami výraznej fluktuácie na mestskom úrade. Všetko je podriadené volebnej kampani a p. primátor s p. prednostkou ponúkajú zamestnanie každému kto ho potrebuje a kto má aký-taký potenciál osloviť voličov. Záujem o úradnícke miesta vo vyrabovanom meste je samozrejme obrovský. Horšie je to s mienkotvornými ľuďmi. Pozrieme sa, koho sa v tejto nezvyčajnej náborovej akcii podarilo dosiaľ získať...  
Oto Psenak   22-09-21   1,036  
0
Včera popoludní zverejnil Nitriansky samosprávny kraj kanidátky na predsedu a poslancov krajskej samosprávy do nadchádzajúcich volieb, ktoré sa budú konať 29. 10. 2022 súčasne s voľbami do miestnych samospráv. V novozámockom obvode kandiduje 70 uchádzačov (z toho 31 zo samotných NZ) na 8 poslaneckých postov, v štúrovskom obvode sa 8 kandidátov uchádza o 3 poslanecké miesta. Rozdelenie okresu na 2 obvody presadila v r. 2008 tzv. Slovenská koalícia  (Smer-HZDS-KDH-SDKÚ) za účelom vynulovania maďarských hlasov novozámockého obvodu. Krajská samospráva fungovala v uplynulom období ešte horšie ako tá miestna - ak je to vôbec možné. Poslanci NSK chronicky neinformovali o svojej činnosti a prakticky všetku energiu venovali intrigám pri obsadzovaní riaditeľských stoličiek krajských inštitúcií - najlepšie priamo nimi samotnými. Za predsedu krajskej samosprávy kandiduje aj Novozámčan Lukáš Kyselica,  ktorý vcelku vyčnieva medzi ostatnými toxickými uchádzačmi.  
Oto Psenak   22-09-19   211  
0
Úrad splnomocnenca vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti oslovil predstaviteľov mimovládneho sektora s výzvou nominovať svojich predstaviteľov do Monitorovacieho výboru pre eurofondový Program Slovensko 2021 – 2027. Keďže až doteraz sa podobné nominácie diali v kuloároch, považujeme za dôležité šíriť túto informáciu verejne.  
Oto Psenak   22-09-18   751  
0
V dnešnom pokračovaní prinášame čitateľom prepis rozpravy na mestskom zastupiteľstve dňa 30. júna 2022. Krátka rekapitulácia predchádzajúcich dielov: 7. apríla 2021 kúpila firma Limestone cca 2,6 hektárový pozemok za skladom PHM pri výpadovke na Nitru, na ktorom sa nachádza uzavretá a zrekultivovaná mestská skládka. Na túto skládku následne ilegálne vyviezla niekoľko desaťtisíc ton "zeminy" zo stavby Strediska technicko-hygienickej údržby ZSSK na Detvianskej ulici a po následnej výzve MsÚ navrhla dohodu o zapožičaní skládky za účelom jej skolaudovania do 10 rokov počas ktorých ju bude používať. Zastupiteľstvo rozhodovalo o návrhu uvedenej dohody.  
Oto Psenak   22-09-18   266  
0
Na podporu udržania zamestnanosti v čase vyhlásenia mimoriadnej situácie, núdzového alebo výnimočného stavu bola od marca 2020 spustená schéma tzv. Prvej pomoci, ktorá poskytovala zamestnávateľom podporu na udržanie pracovných miest a podporu SZČO na udržanie prevádzkovania ich činnosti. V októbri 2020 bola schválená tzv. Prvá pomoc+, ktorá zlepšila podmienky poskytovania dotácií pre cieľové skupiny. Vo februári 2021 bola schválená tzv. Prvá pomoc++.  
Oto Psenak   22-09-17   359  
0
Dnes radnica zverejnila kandidátne listiny do komunálnych volieb konaných 29.10.2022. Sme na začiatku intenzívnej 6-týždňovej predvolebnej kampane a pri tejto príležitosti sme sa pozreli na tranparentné účty dvoch primátorských kandidátov. Niežeby sme sa nechceli pozrieť aj na tretieho, ale ten jednak až doteraz žiadnu kampaň za svoje peniaze nerobil a navyše s transparentným účtom tradične podvádza. V roku 2018 si napr. na začiatku kampane poukázal 10 tisíc Eur a tri mesiace po skončení kampane (a dva mesiace potom ako poslal ministerstvu povinný výkaz na 7.183 Eur) začal peniaze z transparentného účtu na niečo míňať, resp. vyberať cez bankomat...  
Oto Psenak   22-09-15   888  
0
V programe júnového zastupiteľstva sa objavil čudný bod - návrh stavebnej firmy Limestone podnikateľa Juraja Martinku uzavrieť s mestom zmluvu o spolupráci. Pred rokom totiž uvedená firma kúpila pozemok na ktorom sa voľakedy nachádzala mestská skládka. Kto by si bol pomyslel, že so smetiskami uzavretými pred 35-mi rokmi sa stále čulo obchoduje?! A keďže Limestone zhodou okolností práve potreboval niekam umiestniť 40 tisíc ton kontaminovanej zeminy zo stavby Strediska technicko-hygienickej údržby ZSSK na Detvianskej ulici, vyviezol ju rovno na bývalé smetisko. Potom ako začali tieto manévre, komunálny odbor vyzval - či skôr pozval - majiteľa a ten sa až od úradničiek mal dozvedieť že 10 metrov vysoká halda ktorú kúpil a na ktorú práve vyváža tisíce ton odpadu je bývalé smetisko a nie napríklad orná pôda. Prekvapeniu p. podnikateľa mestský úrad hneď na mieste aj uveril. A potom ich spoločne a náhle osvietilo, že Mesto urýchlene potrebuje nechať nanovo skolaudovať starú skládku. A ešte im p. podnikateľ oznámil, že odteraz sú mu povinní platiť presne 27 tisíc nájomného ročne. Aj tomuto úradníčky hneď uverili a vôbec im nebolo čudné, že predchádzajúcim majiteľom ani ostatným dotknutým vlastníkom nikdy nič neplatili...  
Telek Lajos   22-09-12   129  
0
Minden idők leghíresebb óceánjárója, a White Star Line hajózási társaság luxusgőzöse, a RMS Titanic – amelyet már elindulása előtt elsüllyeszthetetlennek nyilvánítottak – száztíz éve, miután egy jéghegynek ütközött, 1912. április 15-én, hajnali 2 óra 20 perckor a mélybe merült, több mint 1500 embert ragadva magával. A katasztrófa után hétszázöt, sokkos állapotban lévő túlélő fagyoskodott a mentőcsónakokban, a dermesztően hideg atlanti éjszakában. A megmenekülés egyetlen reményét számukra a Carpathia, a jégtáblák között ekkor már teljes gőzzel a tragédia helyszíne felé vágtató Cunard-gőzös jelentette.  
Oto Psenak   22-09-11   720  
0
Stále čakáme, kým radnica zverejní zoznam zaregistrovaných uchádzačov do októbrových komunálnych volieb, ale niektoré kandidátky sa už dostali do verejného priestoru. Ako prvý vám predstavíme fanklub O. Kleina, kde sa na spoločnom letáčiku uchádza o Vašu priazeň 15 kandidátov ktorí "Spolu sú Nové Zámky". Sú tu skoncentrované najtoxickejšie postavy z uplynulého obdobia a takmer všetky fleky v mestských podnikoch. Zato je nepochybné, že práve táto partia reprezentuje kontinuitu posledných 8 rokov: náše mesto ako kasínové eldorádo, naše mesto ako raj pre kamarátov-developerov. Ako miesto kde sa verejné peniaze míňajú na atrakcie ak rovno nekončia vo vreckách tých, ktorí ich rozdeľujú.  
Oto Psenak   22-09-07   176  
0
Bytové výsledky. Permanentné alternatívy. Slovenské neoficiálne umenie 1970 - 1989. Vernisáž: 8. septembra 2022 o 17:00 h Kurátorka: Daniela Čarná Výstava potrvá do 29. októbra 2022. Výstava je sondou do obdobia neoficiálnej výtvarnej scény 70.-80. rokov 20. storočia. Zameriava sa na fenomén tzv. bytových výstav, ktoré nadviazali na neverejné Konfrontácie zo začiatku 60. rokov a boli reakciou na nastupujúcu normalizáciu.  
 
Infoservis 
 
1672.09.30 Kurucké oddiely obsadili Bardejov, ktorý po krátkom čase opustili. September. Prešovčania vpustili do mesta kurucké oddiely a uväznili katolíkov verných panovníkovi. Kostoly spolu s cirkevným majetkom boli vrátené evanjelikom. Do mesta pozvali vyhnaných učiteľov a kazateľov a obnovilo sa vyučovanie na evanjelickom kolégiu. 20. október. Oravský hrad obsadila ozbrojená skupina pod vedením Gašpara Piku. Povstanie bolo reakciou na teror cisárskych vôjsk po odhalení Vešeléniho (Wesselényi) sprisahania. Uhorskom prebehla vlna represálií, spojená s konfiškáciami majetku a násilnou rekatolizáciou. Najmä v severných a východných častiach Uhorska sa sformovali ozbrojené skupiny nespokojencov, ktorí dostali meno kuruci. Piková kurucká skupina prenikla v lete na Liptov 1. Slovensko v rokoch 1526 - 171 a Oravu a pridalo sa k nej mnoho poddaných z týchto stolíc, zlákaných Pikovými sľubmi a podráždených plienením cisárskeho vojska a rekatolizáciou. Práve s ich pomocou sa Pikoví podarilo zmocniť Oravského hradu. 20. október. Oddiel husárov kuruckého generála Štefana Petrôciho (Petróczi) sa usadil na predmestí Bardejova a mal ho chrániť pred útokmi rusínskych zbojníkov z makovického panstva, ktorí využívali chaos počas kuruckých výprav a rabovali nechránený vidiek.
1672.09.30 Kurucké oddiely obsadili Bardejov, ktoré po krátkej dobe mesto opustili.
1882.09.30 Kormánybiztos, Jckelfalussy Lajos belügyi tanácsos érkezik Pozsonyba. A za­vargások október elején továbbterjednek a környező falvakba is (Cseklész, Récse, Szentgyörgy, Ivánka stb.). Cseklészen halálos áldozata is van a zavargásoknak: egy zsidó asszonyt megölt a tömeg,
1882.09.30 К. Маркс — Ф. Энгельсу. В Лондон. Париж, 30 сентября 1882 г. — 35,81—82.
1882.09.30 Marx to Engels. 30 September
1902.09.30 szeptember 30.—október 22. A győri vagongyárban 1700 munkás sztrájkol.
1912.09.30 Сентябрь, 17-18 (сентябрь, 30 - октябрь, 1). Ленин пишет статью "С чем кадеты идут на выборы?".
1922.09.30 Протест правительства РСФСР правительствам Великобритании, Франции и Италии против блокады Черного моря.
1922.09.30 Odpověď deputaci sjezdu Československé sociálně demokratické strany dělnické
1922.09.30 Записка В.М. Молотову с просьбой разрешить ознакомление членов Коллегии ГПУ с материалами ЦК РКП(б)
1922.09.30 Записка Г.Г. Ягоде о расследовании фактов невыплаты жалованья
1922.09.30 Jászi Oszkár Károlyi Mihályhoz (Bécs, 1922. szeptember 30.)
1932.09.30 Троцкий Л.Д.: Ленинизм и сталинизм (интервью) (Вопросы американского журналиста)
1932.09.30 Carlo Sforza Károlyi Mihályhoz (La Garde, Var, 1932. szeptember 30.)
1942.09.30 Za faktické odčinění mnichovské kapitulace. Komentář v českém vysílání moskevského rozhlasu 30. září 1942
1942.09.30 Károlyi Mihály az oxfordi Cosmos egyesülethez (London, 1942. szeptember 30.)
1952.09.30 szeptember 30. A Szovjetunió visszaad a magyar kormánynak 69 korábban német érdekeltségű, majd a későbbiekben szovjet tulajdonba került gyárat és vállalatot. (Többek közt a Budapesti Villamosgépés Kábelgyárat, a Pamuttextilt, a pécsi bányákat stb.)
1972.09.30 szeptember 30. Ünnepség az Országos Tervhivatalban a népgazdasági tervezés 25. évfordulóján. (Felszólal: Kádár János, a Magyar Szocialista Munkáspárt első titkára. Elismerően beszél a gazdasági eredményekről, a gazdaságirányítás reformjáról.)
1982.09.30 szeptember 30. A minisztertanács a lakásépítés és -fenntartás, valamint a lakásgazdálkodás és -elosztás továbbfejlesztését szolgáló jogszabályokat fogad el. ( → április 7.)
1982.09.30 List matky Ľ. Cervanovej prezidentovi ČSSR G. Husákovi z 30.9.1982The index.php: SIZE[b]: 27,706 MODIFIED: 2021.01.22 22:13:44.MD5: f5341ba7412a090aa762cfdb4916ed98 STATUS: OK  This window is : x